A zentai West End Nyelviskola másfél évtizede segíti a város fiataljait és idősebbjeit a nyelvtanulásban. Nemrég fontos nemzetközi elismerésben részesültek, fennállásuk tizenötödik évfordulója alkalmából pedig augusztus 30-án, csütörtökön nagyszabású ünnepséget tartanak a zentai BeeHome Közösségi Házban, ahova volt és jelenlegi diákjaik mellett minden érdeklődőt szeretettel várnak. A nyelviskola munkájáról, az elért eredményeikről és jövőbeli terveikről Andruskó Savio Róberttel, a nyelviskola vezetőjével, valamintTóth Andreával, Török Gergely Gabriellával és Raffay Zoltánnal, az iskola tanáraival beszélgettünk.
Idén tizenöt éves a nyelviskolátok. Miért és hogyan hoztátok létre?
A. S. R.: – Már 1999-ben, amikor megszereztem az oklevelemet, megszületett az az ötlet, hogy ilyen módon valósítsam meg a gyerekkori álmomat. Tanárként nem voltam megelégedve az iskolai oktatásban tapasztalható feltételekkel, nagy problémát jelentett például, hogy minden gyerek más szinten beszélte a nyelvet. Egy magánnyelviskolában ezzel szemben minden csoport más szinten van, és mindenki tud a saját szintjéhez mérten fejlődni. Angolnyelv-iskolaként indultunk, majd fokozatosan bővültünk, jelenleg angolt, szerbet és olaszt tanítunk.
Milyen alapelvek mentén oktattok?
T. A.: – Mindig figyelembe vesszük az adott korosztály sajátosságait. Az oviscsoportjainkban a játékos tanításra helyezzük a hangsúlyt, sokat játszunk, szaladgálnak, miközben az adott idegen nyelvet használjuk. Eleinte csak fülelnek és hallgatnak, de ilyen módon rendkívül sokat tudnak fejlődni. Mint a kis szivacsok, beszippantják magukba az idegen nyelvet, amelyet ők nem is éreznek idegennek. Az életük részévé válik a nyelv.
R. Z.: – Az elején az a legfontosabb, hogy megszeressék a nyelvet, ezért van szükség a játékalapú tanításra. Minden nyelvi készséget fejlesztünk, nem szorítjuk háttérbe a kommunikációt, mint ahogyan azt a régi, frontális oktatásban tették. Nagyon fontos, hogy már az első naptól kezdve az adott nyelven beszéljünk hozzájuk, akár gyerekekről, akár felnőttekről, akár idősekről van szó. Mindent angolul csinálunk, az anyanyelvet nagyon keveset használjuk.
Mi mindenben változott a West End Nyelviskola az elmúlt tizenöt évben?
T. A.: – A tananyagot és az eszközeinket mindig igyekszünk frissíteni, és folyamatosan alkalmazkodunk a nyelvvizsgáztatási rendszerhez is. A régi, jól bevált módszereinket nem cseréljük le, ugyanakkor lépést tartunk a változásokkal. Egymástól is sokat tanulunk: járunk egymáshoz órát látogatni, megosztjuk egymással az újdonságokat. Emellett azt látjuk, hogy míg régen a középiskola végéig megszerzett középfokú nyelvvizsga volt a norma, manapság sokkal könnyebb kapcsolatot teremteni például az angol nyelvvel. Ennek megfelelően újabban sokkal nagyobb számban szereznek a fiatalok felsőfokú nyelvvizsgát.
T. G. G.: – Ebben nyilvánvalóan közrejátszik az is, hogy már nagyon korán elmondjuk a szülőknek, milyen fontos a nyelvtudás, és hogy a középfok csak egy opció, azon túl is segítünk a tanulásban. Sok gyerek már céltudatosan jön ide, pontosan tudja, hogy ha jól megy neki a nyelv, akkor felsőfokú nyelvvizsgát szeretne. Középfokra sok iskola felkészít, de az ezt követő C1 és C2 szintekre, amelyeket egyetemi tanulásra terveztek, már nem.
A környékben egyedülálló módon megszereztétek a British Council Tier 1 fokozatát. Ez mit jelent pontosan?
A. S. R.: – A British Council az összes olyan nyelviskolát osztályozza, amely az ő nyelvvizsgáikra készíti fel a tanulóit. Figyelembe veszik a város nagyságát, a diákok számát és azt is, hogy mekkora arányban teszik le a tanulók a nyelvvizsgákat. Idén kaptuk meg a Tier 1, azaz az elsőrangú tag fokozatot, ilyennel Óbecsétől Szabadkáig és Nagykikindától Zomborig csak mi rendelkezünk. Azonkívül, hogy mi nagyon büszkék vagyunk erre, a tanulóink számára gyakorlati haszonnal is jár: húszszázaléknyi engedményt kapnak a nyelvvizsga árából.
Melyek a távlati terveitek a következő évekre?
T. A.: – Igyekszünk megtartani ezt a státust, folytatjuk a munkánkat, folyamatosan növelve annak színvonalát, ugyanis a jövőben is szeretnénk minél több fiatalnak segíteni abban, hogy minél magasabb szintű nyelvvizsgát szerezzen.
A. S. R.: – Igyekszünk kitolni a határokat. Az egyik célunk az, hogy minél több fiatal rakjon le felsőfokú vizsgákat még a középiskolás évei alatt. Jó lenne elérni, hogy ezek a gyerekek az itt megszerzett angoltudásukat ne külföldön használják, hanem itt, Zentán.
T. G. G.: – A másik célunk pedig az, hogy a korábban Westville néven megszervezett nyelvi táborunkat újraéleszthessük. Sok gyereknek, különösen az apró falvakban élőknek, nincs lehetőségük angolt tanulni. A tábor azonban kiváló lehetőséget kínál arra, hogy körbevegyük őket a nyelvvel, és közben izgalmasabbnál izgalmasabb programokat biztosítunk számukra.