Kormányos Katona Gyöngyi magyar nyelv és irodalom szakos tanár, aki volt a CMH zentai irodájának munkatársa és vezetője, korábban és jelenleg is a községi tanács művelődéssel, oktatással és tájékoztatással megbízott tagja. A Magyar Nemzeti Tanács művelődési bizottságának, valamint a Szekeres László Alapítvány oktatási szakbizottságának a tagja. A Zenta községbeli művelődési és oktatási élet aktív résztvevője, tanulói kiemelkedő eredményeket értek el hazai és nemzetközi tanulmányi versenyeken.
Az elmúlt négy évben melyek voltak azok az eredmények, amelyeket jelentősnek tart önkormányzati tevékenységében?
– Minden kisebb eredményt is jelentősnek tartok és fontos pillanatként élek meg. Az elmúlt négy évben a művelődési és oktatási intézmények fenntartásának és folyamatos működésének biztosítását tartottam a legfontosabbnak a nehéz anyagi és gazdasági helyzet ellenére is, emellett fejlesztésre is sikerült pénzt előteremteni egyrészt saját költségvetési keretből, másrészt hazai, főleg tartományi és külföldi pályázati támogatásból. Több intézményben energiatakarékosság céljából nyílászárókat cseréltünk, fűtésrendszert újítottunk föl. Három általános iskolában és a Zentai Gimnázium épületében – ahol három középiskola működik – kamerarendszert szereltettünk, hogy ellenőrizhetőbbé váljanak az oktatási intézmények, valamint a tanulók biztonságára is nagyobb figyelmet fordíthassunk. Tornatermeket és vizesblokkokat újítottunk föl, a Hófehérke óvoda és az alapfokú zeneiskola tetőszerkezetét javíttattuk, a kollégiumi férőhelyek számát bővítettük a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban. Az önkormányzat magára vállalta a harmadik és negyedik gyermek óvodai ellátását, ezáltal is támogatva a nagycsaládokat. Hogy könnyítsünk a családokon, az utazó középiskolások útiköltségének egy részét megtérítjük, a hazai felsőfokú oktatási intézményben tanulókat ösztöndíjjal segítjük. Ezekkel az intézkedésekkel szeretnénk csökkenteni az elvándorlást. A pedagógus-továbbképzések egy részét és a jubiláris juttatásokat, a hazai és külföldi versenyeken való részvételt is sikerült támogatnunk. Diákcsereprogramokat, diáktáborozásokat valósíthattunk meg a testvértelepülésekkel való kiváló együttműködésnek és a sikeres pályázatoknak köszönhetően. Több művelődési egyesület, civil szervezet mutatkozhatott be a testvérvárosokban. Munkanélküli felnőtteknek foglalkozási átképzést szerveztünk, hogy munkához juthassanak. Stratégiai szempont Zenta község kiváló művelődési életének megőrzése és erősítése. Fontosnak tartottuk és tartjuk a gyermek- és ifjúsági tevékenységeket, a hagyományőrzést. A teljesség igénye nélkül soroltam fel néhány nagyobb és jelentősebb projektumot. Természetesen mindez közös összefogás eredménye.
Zenta a Tisza mente egyik jelentős oktatási központja, ezért egy nagyobb diákotthon létrehozása mindenképpen szükséges, ez még hátramaradt, ha szeretnénk megőrizni városunkat oktatási központként. Sajnos a gazdasági válság minden kezdeményezést lassított. A másik kihívás a középiskolai hálózat és tagozatok megtartása. Ez nem lesz könnyű feladat, hiszen a Tisza mentén is jelentős mértékű diáklétszám-csökkenéssel, elvándorlással kell szembenéznünk. Ki kell emelnem a VMSZ tartományi és köztársasági képviselőinek erőfeszítését, akiknek a közbenjárására sikerült megnyitnunk a minisztérium által első és második körben sem engedélyezett osztályokat. Ha nincsenek képviselőink minden szinten, ki fog szót emelni értünk, mellettünk?
Mely területeken szeretne tevékenykedni, ha a tartományi parlament tagja lenne?
– Elsősorban azon a területen, amelyen eddig is dolgoztam, ez pedig az oktatás és művelődés. Fontos, hogy a kisebb közösségekben, a szórványban is megmaradjon az anyanyelvű oktatás, a kis létszámú tagozatok, az anyanyelven történő felvételi lehetősége, hogy fiataljaink szülőföldjükön tanulhassanak, és szaktudásukat ne külföldön, hanem idehaza kamatoztassák. Ehhez nagy segítséget nyújt az újvidéki székhelyű Európa Kollégium és az ösztöndíjprogram. A tehetséges diákok felkarolását és támogatását is kiemelt jelentőségűnek tartom. Szükség van az oktatási rendszer megreformálására, tehermentesíteni kellene a diákokat és a pedagógusokat a túlzott adminisztrációs kötelezettségek alól. Fontosnak tartom továbbá a felnőttszakképzés, átképzés és továbbképzés lehetőségének megteremtését a gazdaság igényei alapján. Az erős gazdaság és a munkahelyek teremtése az elsődleges, csak ezután tudunk építkezni az oktatásban és a művelődésben. Az oktatással szoros kapcsolatban van a gyermekvédelem, az ifjúság kérdésköre, így ezeken a területeken is tehetünk lépéseket. Ugyanakkor a szociális témakört sem tartom távol állónak tőlem: pl. a hátrányos helyzetű és halmozottan sérült gyermekek és az azokat nevelő családok segítését. Támogatom továbbá a határokon átnyúló idegenforgalmi és művelődési együttműködést, a civil szervezetek kezdeményezéseit. A művelődést szabályozó törvényt pedig mihamarabb össze kellene hangolni a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel.
Összegzésként elmondhatom: hiszem és vallom, hogy mi magunk tudjuk legjobban eldönteni, számunkra mi a jó. Mit és hol tanuljon gyermekünk anyanyelvén az iskolában, milyen oktatási intézményrendszerre van szükségünk, hogyan szervezzük a művelődési életünket, hogyan őrizzük meg kulturális hagyatékunkat, milyen tömegtájékoztatási eszközökre van szükségünk, és hogyan kell biztosítani nyelvünk egyenrangúságát a hivatalokban. Törekednünk kell az életminőséget javító és megőrző beruházásokra, a gazdaság erősítésével az új munkahelyek megteremtésére a városokban és falvakban egyaránt, valamint az egészségügyi ellátás korszerűsítésére. A fiatalok mellett az idősebb korosztályra is nagy figyelmet kell fordítanunk, mivel egyre több a magányos, egyedülálló kisnyugdíjas. Céltudatosan előrehaladó közösség kell, hogy legyünk, ezért magunknak kell irányt mutatnunk életünkről és feladatainkról, és rajtunk múlik, képesek vagyunk-e azonosulni a nemzeti közösség előtt álló kihívásokkal. Mindannyiunk ügye, hogy összehangoltan cselekedjünk, alázattal, odaadással, embert próbáló erővel. A Vajdasági Magyar Szövetség listáján szereplő jelöltek nemzeti elkötelezettségből világos, merész, de összefogással megvalósítható célokat fogalmaznak meg, és a közösség egészét érintő egyéb kérdésekben sem maradnak némák. Hogyha nem tartjuk meg, ha nem ragadjuk meg és nem szorítjuk a szívünkhöz azt, ami a miénk, akkor azt bizony elfújja a szél, és nem marad belőle, nem marad belőlünk semmi.