2024. július 17., szerda

Az EU befektet, nem ajándékoz

Határon átnyúló együttműködés az európai integrációs folyamatokban címmel tartottak tegnap konferenciát Magyarkanizsán

A Szerb Parlament Európai Integrációs Bizottsága a Friedrich Ebert Alapítvány támogatásával ebben az évben is folytatja a kerekasztal-megbeszélések szervezését az európai u niós stabilizációs és társulási folyamat kapcsán .

Tegnap a magyarkanizsai városházán Nyilas Mihály polgármester az első idei regionális konferencia részvevőit üdvözölve közölte, hogy a rendezvény célja a tapasztalatcsere és a kommunikáció megkönnyítése a községi önkormányzatok, civil szervezetek, oktatási intézmények, a média, a gazdaság képviselői és az állami intézmények vezetői, szakemberei között.

Varga László, a Szerb Parlament Európai Integrációs Bizottságának elnöke, a magyarkanizsai tanácskozás moderátora először is köszönetet mondott a Friedrich Ebert Alapítványnak, amiért Szerbiában támogatja a felkészülést az uniós csatlakozásra.

Mivel egyelőre nincs konszenzus a csatlakozási folyamat előmozdítására, így Szerbiának két választása van: vagy ölbe tett kézzel várakozik, vagy kihasználja az időt a felkészülésre. Szerbia az utóbbit választotta, minden állami szerv ezen dolgozik, a parlament egymás után hozza meg a harmonizációs törvényeket.

Varga László kijelentette: a szerbiai a három legeredményesebb európai parlament között van a törvényhozás tekintetében. Ugyanakkor nagy hangsúlyt kell helyezni a rendelkezések alkalmazására.

Mihael Erke, a Friedrich Ebert Alapítvány belgrádi igazgatója azt emelte ki a bevezetőjében, hogy a határ menti együttműködés az egyik előfeltétele az uniós csatlakozásnak, s hogy az EU célja a határok átjárhatóvá tétele. Közös cél az infrastruktúra, a gazdaság, a környezetvédelem, a tudomány fejlesztése, akárcsak a szervezett bűnözés elleni harc. A pénz rendelkezésre áll az uniós alapokban. Szerbia hét országgal határos, és a fejlődés lokális szinten sokat lendíthet az ország fejlődésén is, mondta Mihael Erke.

Varga Imre, a Magyar Köztársaság szerbiai nagykövete ezúttal is kijelentette: Magyarország érdeke Szerbia mielőbbi uniós csatlakozása, és tapasztalatai megosztásával is igyekszik segíteni ezt a folyamatot.

Srđan Majstorović, a szerbiai kormány európai integrációs irodájának igazgató-helyettese az uniós támogatási rendszerekről szólva kiemelte: az EU befekteti a pénzét, nem pedig odaajándékozza.

Az Európai Unió regionális politikája mellett a kerekasztal-megbeszélés témája volt a határon átnyúló együttműködési program, valamint az EU mezőgazdaság-politikája is.

Varga László összegezésképpen elmondta, hogy az előcsatlakozásra való felkészülés fontos szakasza a folyamat népszerűsítése. Ezt szolgálta a magyarkanizsai összejövetel, és hasonlókat szerveznek majd a többi, határ menti régióban is.