2024. július 17., szerda

Milyen gondokat okoz a szélsőséges időjárás?

HORGOSI TERMELŐKET KÉRDEZTÜNK

Danyi József: –Minden növényt sokkol, csak az egyik jobban, a másik kevésbé reagál a szélsőséges időjárásra. Nem is annyira a hőingadozás vagy a magas hőfok veszélyes rájuk, hanem az UVB sugárzás. A 10 órakor felszedett krumplit 11 órára egy centi vastagságban szétroncsolta a napsugár. Az megrothadt. Mivel a levegő páratartalma magas, így némileg ellensúlyozza a magas hőmérsékletet. Az UVB sugárzás azonban a többszöröse a normálisnak. Meg is mutatkoznak a jelei.

Bíró Nándor: –Nagy problémák vannak a terményekkel, nagyon nagyok a gondok a gyümölcsökkel, különösen a csonthéjasokkal. Előbb a belvíz állt rajtuk, majd jött a nagy meleg, és károsodtak a gyökerek. A múlt hétvégi lehűlés nemhogy ártott volna, hanem inkább használt, mert már kezdtek látszani az almákon a napszúrás nyomai. A szőlő rettentően rossz állapotban van, küzdünk a peronoszpóra és a zöldrothadás ellen. Egyes szőlőfajtáknál 80 százalékos kár is lesz.

Bite Ferenc: –Éppen azt beszéljük, hogy nagy károkat okoz ez a szélsőséges időjárás. A növények egy része a nagy esőzésben kirothadt, a másik része a hirtelen jött nagy melegben kifőtt. Mit lehet tenni? Permetezünk, és közben imádkozunk, hogy ne essen több eső. Meg azon tépelődünk, hogy valamivel még meg kellene szórni a paradicsomot. A gyümölcsfák tönkrementek, az almák megbetegedtek a sok esőben. Az őszibarack elkezdett rothadni a fán.

Csonka László: –Stressz ér mindent. Ahogy mi nem tudjuk elviselni, úgy a növény sem. Sokkal nagyobb odafigyeléssel kell termelni, a hűvösebb időben több tápanyagra van szükség, a melegebb időben árnyékolásra a fólia alatt. A szabadföldi termesztésben jobban fogják a betegségek a növényeket. A nagy páratartalom miatt gombabetegségek fertőznek, és rengeteg a féreg. Úgy látszik, ellenállóvá lettek a férgek, vagy a vegyszerek lettek gyengék, miközben egyre drágábbak.