2024. július 17., szerda

Mi a jó bográcsos titka?

A magyarkanizsai főzőversenyen kérdeztük

Fejős István: –Kell hozzá jó bab, jó hús és fűszer. Se apró, se nagy szemű bab, hanem közepes. Az a lényeg, hogy ne főjön szét. Milyen hús kell bele? Húsból legjobb a vegyes, és minél több fajta, annál finomabb lesz a végeredmény. És igaz az is, hogy minél nagyobb a bogrács, annál ízletesebb az étel. Mi 40 és 50 literes bográcsban főzünk, mert a vendégek számára is itt készül nálunk az ebéd.

Bús Péter: –A legfontosabb a jó alapanyag. Hogy mi a kedvencem? A borjúállás. Az az igazi: kézbe veszem, lerágom a csontról, és utána megmosom a kezem. A halászlét pedig úgy szeretem, ahogyan mi főzzük: alaplevet készítünk. Az háromórás munka, a halászléfőzés utána már csak hét percig tart. Persze nem árt, ha a bogrács mellett lehet ismerkedni, barátkozni. Amúgy meg az a fontos, hogy a bográcsos étel ehető legyen, és ha az ember éhes, mindent meg tud enni.

László Gabriella: –Szeretek főzni, versenyekre járni, hiszen a szakmám is ez, szakács vagyok. A vendéglő színeiben már több versenyen eredményesen szerepeltünk. Négy éve nyertük meg itt a halászléfőző versenyt, Zomborból a második, a Tőzegbányáról pedig a harmadik helyezést hoztuk el. A finom halászlé titka, hogy jó sűrű legyen a leve, ezért sok, péppé főzött hagymával kell főzni. A legjobb, ha alaplé készül. Szeretek kint főzni a természetben, főleg, ha jó a társaság.

Mészáros Vilmos: –Az én titkom benne van a bográcsban. Melyik a kedvencem? Legszívesebben pörköltet főzök. Hogy mi kell hozzá, az attól függ, hogy ki mit főz. A babhoz fontos a jó bab és a betét, a hagyma, a fokhagyma, só, bors, kömény, sárgarépa, zöldség. A pörköltnél a jó hús a lényeg, és hogy a lé sűrű legyen. A sűrű lének meg az a titka, hogy kevesebb vizet teszünk bele. Én azt vallom: főzni nem tudok, csak szeretek. Ősi családi recept az enyém – most találtam ki.