Vasárnap este volt az ősbemutatója Horgoson az Őseink öröksége feketén-fehéren című, egyfelvonásos táncszínházi darabnak.
A modern kerettörténetbe foglalt történet mintegy tíz tájegység néptánckultúráját és zenevilágát felölelve mutat rá, hogy a számítógép világában is megvan a létjogosultsága a hagyományőrzésnek és -ápolásnak. Az előadás tanulságaként a számítógép nemcsak elszakít a közösségtől, hanem össze is köthet vele, hiszen a laptopos fiú éppen a komputer révén nyer betekintést a néptánc virtuális világába, hogy végül a kíváncsiság elvigye a táncház való világába.
A tánc látványossága mellett hatásos jelenetek mutattak rá a hajdani és a mai kor különbözőségeire meg hasonlóságaira. A legénytáncból például kiderült: az igazi virtushoz nem kell egymásra mérni a csapást, hiszen a csizma szárára mért csapásból is kiderül, ki a legény a gáton – és ebből a virtuskodásból ki lehet jönni baráti kézfogással…
A horgosi Bartók Béla Közművelődési Egyesület Ropogó táncegyüttese megmutatta, hogy elidegenedő világunkban is megvan a helye, ideje, szerepe és közösségformáló ereje a néptáncnak.
A darab rendezője és koreográfusa Szécsi Zsolt, közreműködő koreográfusok: Gazsó Tibor, Kecskés Szabó Lajos, Kozák Katalin és Taba Csaba. Az előadás hangszerelője és kísérője a szabadkai Juhász zenekar. A filmanyagot a Kreativ Gt. Stúdió vágta és digitalizálta, a felhasznált fényképeket Nyers Lehel fotóművész bocsátotta a rendező rendelkezésére.
A tervek szerint turnéra indul majd a darab, és az egyesület jótékony célra fogja felkínálni az előadásokból származó bevételt.