Magyarkanizsa, pontosabban a magyarkanizsai községhez tartozó Vojvoda Zimonjić határában, a járás kispiaci határszélén javában folynak a csatornaépítési munkálatok. Tegnap délben Szalkai Nemes Valéria, a községi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja és Terhes Endre, a zentai DTD Vízgazdálkodási Vállalat műszaki igazgatója újságírók kíséretében látogatott el az építkezés egyik helyszínére, a Görbeérhez.
– Tavaly kezdődött a csatornarendszer revitalizációs projektuma az önkormányzat és a Vajdaság Vizei Közvállalat közötti eszköztársítási szerződés megkötésével. A tízmillió dináros beruházásban mindkét fél 5-5 millió dinárral vesz részt. Nem az önkormányzaton múlott, hogy csak szeptemberben kezdődött meg a munka, mert mi idejében átutaltuk a pénzt, abból a jövedelemből, ami az állami tulajdonú földek bérbeadásából származik – közölte Szalkai Nemes Valéria. Elmondta, hogy a beruházás elsődleges célja levezetni a Szabadka felől érkező tisztított és többé-kevésbé tisztított szennyvizeket, amelyek most a Kőrösön és a Kocsis-csatornán át a magyarkanizsai strandszakasz előtt ömlenek a Tiszába. Ugyanakkor másik hasznosítása lesz a csatornának, hogy levigye a megnövekedett csapadékot, belvizeket, amik elsősorban Zimonjićot, de Kispiacot és Magyarkanizsát is veszélyeztethetik, főként ha a Kaptiány-réti halastónál gátszakadás következne be.
Egyúttal növelni tudnák a járás öntözhetőségét is – természetesen nem a szennyvizekkel, hanem hosszabb távon úgy tervezik, hogy a Tiszából visszafelé is jöhetne a víz.
– Az első szakasz kiépítésével a legégetőbb gondok megoldódnak. A második fázist jövő évre tervezzük, szeretnénk bevonni a szabadkai községet is az eszköztársításba, mert a vízszabályozás közös érdek – mondta Szalkai Nemes Valéria.
A projektum beruházója tehát a Vajdaság Vizei Közvállalat és a magyarkanizsai önkormányzat, a kivitelező pedig a DTD. Terhes Endre műszaki igazgató az adatokat ismertetve közölte, hogy a munkálatok során 3300 méter hosszú csatornát ásnak ki, 13 ezer köbméter földet kotornak ki és terítenek szét, 8700 köbméternyi földet egyengettek el a régi depónián. Emellett négy új zsilipet építettek átereszekkel együtt, két régit felújítottak, valamint két új átereszt építettek.