Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 66. évfordulója alkalmából csütörtökön délután Zentán a városháza oszlopcsarnokában dr. Rajki Mártonra, az 1956-os forradalom zentai származású mártírjára emlékeztek, akinek tiszteletére 2016-ban emléktáblát állítottak.
Az eseményen Pataki Tibor, a Zentai Gimnázium tanára köszöntötte a jelenlévőket, és ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy bár 1956-ban a magyar szabadságot az orosz tankok sárba és vérbe tiporták, a forradalom végül győzött.
– 1956 egy szabadságot szerető európai nép csodája volt. Csoda volt, mert néhány nap alatt megváltoztatta a történelmet. Szembeszálltak a világ egyik legsötétebb diktatúrájával, a kommunista önkénnyel. A magyar hősök olyan láncolatot indítottak el, amely végül a sztálinista rendszer bukásához vezetett. A kommunizmus koporsójába a magyarok ütötték az első szeget. Az ’56-os szabadságharc volt a XX. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye, amely a budapesti diákok békés tüntetésével kezdődött. A világ megtanulhatta, hogy nincs hatalmasabb erő, mint a szabadság utáni vágy. Ezt az erőt sem kormányok, sem zsarnokok, sem a katonaság nem tudja legyőzni. Minden évben összejövünk ezen a napon, hogy koszorúzzunk, tisztelettel adózzunk hősi halottunk emléke előtt. Az ’56-os forradalom egyetlenegy ügyvédi áldozata dr. Rajki Márton, aki zsidó vallású családban született városunkban 1901-ben – mondta Pataki Tibor.
A történelemtanár beszéde után dr. Riskó-Nagy László, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja helyezte el az emlékezés virágait dr. Rajki Márton emléktáblájánál. A Magyar Nemzeti Tanács nevében Perpauer Attila koszorúzott. Zenta város önkormányzata nevében Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere hajtott főt, a Vajdasági Magyar Szövetség zentai községi szervezete nevében Pék Zoltán és Juhász Attila helyezték el a kegyelet virágait. A Magyar Mozgalom képviseletében Sándor József rótta le tiszteletét, valamint a Rákóczi Szövetség Ifjúsági Szervezete nevében Homolya Ákos emlékezett meg.
A koszorúzás után az egybegyűltek átvonultak a Művelődési Házba, ahol alkalmi műsorral folytatódott az 1956-os forradalom és szabadságharc 66. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezés. A résztvevőket Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere köszöntötte. Márai Sándor Mennyből az angyal című verséből idézett, melyet a szerző 1956 karácsonya előtt New Yorkban írt, messze hazájától, messze szeretett nemzetétől, de lélekben együtt azokkal, akik nem tudták megülni az ’56-os karácsonyt. A polgármester egy rövid történelmi összefoglalót is adott, majd így fogalmazott:
– Zenta méltó emléket állított az ’56-os forradalomnak dr. Rajki Márton emléke előtt tisztelegve, aki nem akart hős lenni, csak békét és békességet akart. Azokban az időkben ennek súlyos ára volt. Dr. Rajki Márton volt az egyetlen kivégzett ügyvéd. Emlékére a Budapesti Ügyvédi Kamara dísztermében emléktáblát helyeztek el, s később Újpesten az egyik teret is róla nevezték el, majd szülővárosában emléktábla hirdeti az utókornak hősiességét, emberi tartását. Mindig hű volt nemzetéhez, a békéhez, és vallásossága segítette abban, hogy végigélje a vészterhes időket. Az utókornak üzen ezzel, hogy vállaljuk tetteinket, nemzetünket, vallásunkat. Ez mindig és mindenkor átsegít bennünket a nehézségeken. Éljük meg közösségeinket, éljük meg a lehetőségek adta minden pillanatot, együtt, közösen! Mert abban van az erő, lehetőség, amit itt közösen megteremtünk – fogalmazott a polgármester.
Az ünnepi műsor folytatásában közreműködött a Fokos zenekar, Hajvert Ákos Radnóti-díjas versmondó, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ néptánccsoportjai.
A rendezvénysorozat fő szervezője és támogatója Zenta Község Önkormányzata és a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ.