2024. november 23., szombat

Szép év lesz mögöttük

Krályevácski Eszter alelnök szerint az idén a legtermékenyebbek a magyarkanizsai Ozoray-egyesület szakosztályai
Népek viseletében – az Ozoray színjátszói

Rövidesen gálaműsorral ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját a magyarkanizsai Ozoray Árpád Magyar Művelődési Egyesület színjátszó-szakosztálya. Krályevácski Eszter, az egyesület alelnöke szerint nemcsak a színjátszóké, hanem minden szakosztály szép évet fog zárni.

A Vajdasági Amatőrök Szövetségével és a kispiaci Kőrös festőcsoporttal közösen szerveztük meg Észak-Bácska amatőr festőinek X. körzeti szemléjét. Hét helység tizenegy egyesületéből száz alkotás érkezett, a zsűri harmincat juttatott tovább a tartományi szemlére, köztük van az Ozoray egy tagja. A 21 éves Cifraszűr a horgosi népzenei minősítő versenyen elnyerte a KÓTA (Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének) bronzszínű országos minősítését, és ebben az évben másodszorra szervezte meg az Élő Népzene Magyarkanizsán elnevezésű találkozót. Szűcs Orsolya a szatmárnémeti népdaléneklési versenyen 52 nevező között a hatodik lett, megkapta a Forrás Központ mecénás díját és a Tradíció Alapítvány különdíját, a KÓTA arany fokozatát és az aranypáva fokozatot. Baráth Sándor pedig fellép Veprődön a Durindó gálaműsorán, mert a legjobbak között volt – közölte az Ozoray alelnöke.

Elmondta még, hogy dr. Papp György tanúr úr halálával sajnos megszűnt a Szociográfiai Műhely, Szabó Imre halála óta nem működik a hagyományőrző szakosztály, a festők pedig csaknem mindannyian kiváltak a havi 200 dináros tagsági díj bevezetése óta.

– Az olvasókör az idén harmadszor rendezte meg a vers- és prózamondó versenyt általános iskolásoknak, ennek érdekessége, hogy kizárólag a vajdasági magyar irodalomból meríthettek. Most szervezik a középiskolások balladamondó versenyét. A kézimunka-szakkör tagjai számtalan kiállítást rendeztek, és még többön vettek részt. A folklórközponttal most szerveznek műhelymunkát 30 egyesület kézimunkázói számára – sorolta Krályevácski Eszter.

Mint említettük, a színjátszók tízévesek.

– Mintegy hatvan fellépésünk volt ebben az évben. Az idei újkenyér-ünnepen két színházi előadást tartottunk, most is előadással ünnepeljük a jubileumunkat. Szerveztük a Suliszínház fesztivál egy elődöntőjét és gálaműsorát. Nemrégen éledt újra néhány fiatal jóvoltából a fotó- és videószakosztály. Idei nagyrendezvényük az I. Vajdasági Amatőr Fotó és Videó Szemle volt, Tükör-kép címmel. Szakosztályaink idén is részt vettek a Gazdag Ágon, a Durindón, a MIRK-en, az Amatőr Színházak Találkozóján, valamint képzéseken, műhelymunkákban.

Az egyesület alelnöke mindehhez még hozzáfűzte, hogy 23 pályázaton vettek részt, és nyertek is támogatást. Ozoray Napok címmel az önkormányzatnál pályáztak és kaptak támogatást a szakosztályok legnagyobb rendezvényeire. A balladamondó versenyt a Szerbiai Művelődésügyi Minisztérium, az Ifjúsági Fórum színházi előadását és a versmondó versenyt a Szekeres László Alapítvány támogatja. A Cnesával és a Tisza néptáncegyesülettel közös szervezésben a Kazinczy-emlékműsorra kaptak támogatást a Magyar Oktatási és Művelődési Minisztériumtól.

– A tartománynál már megnyertük, de még nem írtuk alá a szerződést a műsorra, amit Tavaszi napok címmel fogunk szervezni (és szintén minden szakosztály egy rendezvénye szerepel benne), valamint a gálaműsorra és színjátszók műhelymunkájára. Ezenkívül az önkormányzat külön pályáztatta és támogatta a március 15-i rendezvényt, ami szintén minden szakosztály és a Tisza egyesület bevonásával készült, valamint egy-egy rendezvénynél külön kisebb támogatást is kaptunk, amennyiben az önkormányzat felkérésére csináltunk műsort – közölte Krályevácski Eszter.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás