Tavaly június óta tizenegyen betegedtek meg a hepatitis B típusú vírusától azok közül a páciensek közül, akiket a zentai onkológiai rendelőben kezeltek. Emellett kevés kivétellel megvizsgálták azokat a betegeket, akik tavaly és tavalyelőtt megfordultak a rendelőben, és azt állapították meg, hogy további negyvenkilenc páciens hordozója a vírusnak, vagyis megfertőződött.
Tegnap a Zentai Kórházban dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár és dr. Vasas Mihály, a kórház igazgatója ismertette az újságírókkal az újabb adatokat. A sajtótájékoztatón részt vett Širková Anikó polgármester is.
Dr. Csengeri elmondta, hogy a Tartományi Közegészségügyi Intézet és a nagykikindai intézet szakértői csoportja vizsgálta a helyzetet, s annak ellenére sem tudták megállapítani a fertőzés forrását, hogy két évre visszamenőleg behívták vizsgálatra a betegeket. Belgrádban a Mikrobiológiai Intézetben folytatják a vírus tanulmányozását, hogy kiderüljön, egyáltalán ugyanarról a vírusról van-e szó, és esetleg így jussanak közelebb a forráshoz.
A napokban tartott tanácskozáson a szakemberek megállapodtak, hogy milyen intézkedéseket kell megtenni abból a célból, hogy megakadályozzák az újabb fertőzéseket. Mint ismeretes, a hepatitis B vírus vér által vagy szexuális úton terjed – szemben az A vírussal, amely székletből eredően piszkos kéz által –, tehát nem kell attól tartani, hogy a lakosság nagy tömege megfertőződik. Az egyébként az egészségházban lévő, de szervezésileg a kórházhoz tartozó onkológiai rendelőt fertőtlenítették, ki fogják bővíteni, hogy elkerüljék a tumultust, és tervbe vették két váltás bevezetését a rendelőben. Emellett szigorúan ellenőrzik minden olyan előírás betartását – a műszerek fertőtlenítésétől a dolgozók védőoltásáig –, amelyeknek közük lehet a betegséghez.
Dr. Vasas Mihály beszámolt arról, hogy tavaly júniusban történt az első megbetegedés, majd ezt újabb kettő követte, s ezután fordultak a járványtani szakemberekhez, mert különben évi egy-két megbetegedésnél több nem szokott előfordulni. Tekintettel arra, hogy igen soknak számít a 49 fertőzött páciens, lehetséges, hogy lesznek újabb megbetegedések is, de a vírus hordozóit már kezelni tudják, és a következő hat hónapban újra megvizsgálják az összes pácienst. A rendelő bezárása nem merült föl, hanem folytatja majd a munkát. A kórházigazgató hangsúlyozta, hogy mivel a betegség a már említett módon terjed, nem kell attól tartani, hogy akár a kórházban fekvő betegek egymást megfertőzik.
A polgármester asszony ugyanerre hívta fel a figyelmet: nincs semmi ok pánikra, a zentai egészségügyi intézmények – ettől a kivételes és fel nem tárt esettől eltekintve – biztonságosak.