2024. július 18., csütörtök

Mit érdemes vizes évben vetni?

MEGKÉRDEZTÜK A HÓDEGYHÁZI GAZDÁKAT

Horváth József: –A hosszúra nyúlt tél és a tavaly óta felhalmozódott rendkívül nagy mennyiségű víz miatt csak később tudjuk elkezdeni a tavaszi talajművelést. A tavaszi árpáról már lekéstünk, de például én még mindenképpen tervezek zabot vetni. Egészen április végéig meg lehet próbálkozni a zabbal, ha később is vetjük és lesz elegendő nedvesség a talajban, még jól teremhet. A nagyobb baj az, hogy a sok csapadék miatt az ősszel a termőföldjeinknek csak mintegy egyharmadát sikerült felszántani. A réti földet tavasszal már nem érdemes feltörni, mert rögös marad, lehetetlen bemunkálni. Legfeljebb mélytárcsázással lehet előkészíteni a vetéshez.

Bali Béla tejtermelő: –Mivel 25 fejőstehénnel vergődünk a családban, főleg takarmánynövényeket termesztek. Sok jó szálastakarmány, lucerna kellene, de esős, vizes évben – bár terem bőven – a tápértéke elmarad a normálistól. A teheneknek napraforgószakot és szójapogácsát adok táplálékkiegészítőnek. Az alacsony tejfelvásárlási ár miatt a munkákkal éppen hogy csak fenn tudjuk tartani magunkat. Régebben disznóhizlalással is próbálkoztunk, de nem érdemes vele etetni a drága takarmányt.

Kiss László: –Mindössze tíz holdon gazdálkodom, kukoricát, árpát és egyéb takarmánynövényeket termelek. A feje tetejére állt világban oda jutottunk, hogy egy kiló krumpli annyiba kerül, mint a vágni való hízódisznó kilója. Hiába várjuk a jószág árának javulását, a paraszttal mindig kitolnak. Vannak már hárommázsás disznaim, amiért legfeljebb ha 80 dinárt adnak kilónként. Kár volt feletetni velük a sok takarmányt.

Tóth Béla: –Azt mondják, hogy milyen jó ára van a kukoricának. A csókai siló hirdeti, hogy 20,50 dinárért veszi kilóját, de elhallgatják, hogy nedvesség címén húsz százalékot levonnak. Végül alig több, mint 16 dinárt kaptam a kukoricáért, de el kellett adnom egy pótkocsi tengerit, mert nincs miből finanszírozni a tavaszi vetést. Rekorddrága az üzemanyag, a vetőmag. Végül kiderül, hogy az a nagyon jó árú gabona nem is ér olyan sokat. Azok keresnek sokat a búzán, akik 13 dinárért megvették aratás után, egy félkilós vekniért pedig már 50–60 dinárt kérnek.