2024. november 23., szombat

Mire hatalmazták föl a polgármestert?

A Szerbiai Egyesült Régiók zentai frakciója szerint a vámszabad övezet létrehozásáról csak elvi döntés születhetett (volna)

Borbély Ferenc

A zentai vámszabad övezet létrehozásával kapcsolatos képviselő-testületi döntésre és a testület elnökének a múlt csütörtöki számunkban közölt megállapításaira reagált – a VMSZ mellett – a másik ellenzéki tömörülés, a Szerbiai Egyesült Régiók frakcióvezetője, Borbély Ferenc is. Az alábbiakban az ő észrevételeit közöljük.

– Véleményünk szerint a képviselő-testület elnökének nem bocsánatot kellett volna kérnie a Phiwa Kft. tulajdonosától, hanem figyelmeztetnie kellett volna, amikor bejelentette, hogy összeírja és nevüket meghurcolva esetleg újságba teszi azokat, akik a javaslat ellen szavaznak – mondta Borbély Ferenc. – Ez fellépés a szabad véleménynyilvánítás ellen, és a képviselők fenyegetését jelenti.

Meggyőződésem, hogy saját országában sem mondhatott volna ilyent, vagy ott is elítélték volna. A mi képviselőcsoportunk támogat minden olyan kezdeményezést, ami esetleg munkahelyet teremt, még akkor is, ha nem nagy az esély a megvalósulására. Jeleztük azonban, hogy csak abban az esetben tudunk a javaslatra szavazni, ha beterjesztőként nem a Magyar Polgári Szövetség, hanem a képviselő-testület szerepel – ha már a községi tanács ezt nem vállalta. A javaslatunkat elfogadták, vagyis a határozatban már nem szerepel, hogy ki a beterjesztő.

– Mégis a javaslat ellen szavaztak…

– A fontosabb kérdés és a komolyabb gond az, hogy a hatalmi koalíció által elfogadott határozat szerint a polgármester felhatalmazást kap szerződéskötésre a Phiwa céggel a konkrét jogok és kötelezettségek meghatározásában, ami vonatkozhat a bérleti díjra vagy a telekhasználati föltételekre. Ez ellentétes a piacgazdaság és a közpénzek pályázat útján történő felhasználásának a szabályaival. Eszerint a város kötelezettséget vállal olyasmiért, amire a képviselő-testület nem mondott igent, csak kezdeményezték a megvalósulását. Tehát csak elvi döntésről lehetne szó, hiszen fontos ismeretek hiányában a testület csak a szükséges elaborátumok kidolgozása után dönthetett volna a beruházásról. Ezt követően közbeszerzési pályázat útján történhetne a beruházó kiválasztása, a Phiwa pedig egyik lehetőségként szerepelhetne. Mindezen egyértelmű okok miatt kértük annak a törlését, hogy a polgármester asszony ilyen körülmények között szerződést írhasson alá. Ha ez megtörténik, akkor támogattuk volna a javaslatot, így viszont nem tehettük meg – magyarázta el a képviselői csoport vezetője, hogy miért nem szavaztak a vámszabad övezet létrehozására.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás