Mostanság már nem múlik el falu- vagy városnap gasztronómia nélkül: a szervezők találékonyságától függően különféle versenyeket hirdetnek, amelyeken rendszerint ugyanazok a résztvevők főznek vagy sütnek, és gyakran ugyanazok viszik haza a díjakat.
A jövő hétvégi zentai városnapi rendezvényen is lesz kulináris fesztivál, a szervezők azonban új alapokra szeretnék helyezni a „sütés-főzést”. Verseny ugyan lenne, de az ételek valójában „önmagukkal versenyeznének”, másoktól függetlenül a minőségi szabványok és szabályok szerint kapnák meg a legjobbak a nekik járó arany-, ezüst- vagy bronzérmet.
A szervezők meghirdették például a halászléfőző fesztivált, de a „késhegyre menő” vetélkedés helyett azt szeretnék elérni, hogy ne csak egy szűk csoport vigye a térre a bográcsát, hanem minél többen a barátok, családok, s miközben figyelik a színpadi művelődési programot, megfőzik a vacsorát is. A legfontosabb, hogy mindenki jól érezze magát, igazi népünnepéllyé nőjön a rendezvény. Nem kell kishitűnek lenni, hiszen a bajai fesztivál is kicsiben kezdődött – mondják.
Emellett ideje lenne valamelyest gazdasági érdekeltséget is találni a városnapi (és más) rendezvényekben, mert falusi és egyéb turizmusról ugyan sok szó esik, csak éppen a turisták maradnak el. A CHEF Vajdasági Hagyományőrző Idegenforgalmi és Gasztronómiai Szövetség és a turisztikai szervezőiroda idegenforgalmi attrakcióvá szeretné fejleszteni a városnapot. Ennek jegyében tartják meg a jövő szombaton (amikor a halászlét is főzik) az I. Magyar Fehérasztal Lovagrend vajdasági tagozatának avatási ünnepségét is díszes felvonulással egybekötve.
A Zentai Napokra úgyszintén meghirdették – egész Vajdaságra – azt a kulináris bajnokságot, amelynek keretében lakossági dísztortákat, süteményeket, hagyományos házi lekvárokat és szörpöket állíthatnak ki és tehetnek a zsűri asztalára a háziasszonyok (vagy férfiak). Kialakulna – ha nem is az első alkalommal –, hogy melyek azok a sajátosságok, ízek, termékek, amelyeket helyi terméknek nevezhetünk, és büszkék vagyunk vagy lehetnénk rájuk. És az éremmel jutalmazott (helyi) termékekből (akár pálinkákból vagy borokból) több kerülhetne a vendéglőkbe. Annál is inkább, mert a turista a helyi sajátos ízeket keresi, nem azt, amit bárhol megtalálhat.
A szervezők azt vallják, hogy nagyon fontos az élelmiszer-termelő és a fogyasztó találkozása, hiszen a termelők így tudják megismerni a fogyasztói igényeket és alkalmazkodni hozzájuk. Azért hirdették meg a szakácsok és a cukrászok versenyét is (valójában ennek a része a már említett házi készítésű termékek versenye), mert ez kiváló lehetőség az említett ismerkedésre. Meg ezáltal a szakma is fejlődik, újításokkal és újdonságokkal ismerkedhetnek meg a cukrászok, szakácsok, pékek… A gasztronómiai kiállítást egyébként 9-én, vasárnap rendezik meg a Royal szállodában.
Egy-két napig még lehet jelentkezni a kulináris bajnokságra, a részletes feltételekről a www.szervezoiroda.com címen (honlapon) olvashatnak az érdeklődők.