2024. november 24., vasárnap

Tánccal, dallal, örömmel

Törökkanizsán megtartották a III. Észak-Bánáti Néptánc-találkozót
Az adorjáni romák pergő ritmusban ropták a táncot

Május 2-án Törökkanizsán a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szervezésében immár harmadik alkalommal tartották meg az Észak-Bánáti Néptánc-találkozót. A rendezvényt a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt fontosságú kistérségi rendezvénnyé nyilvánította, és ennek megfelelően anyagilag is támogatta, csakúgy, mint a tartományi kormány oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkársága valamint az IPA határon átnyúló együttműködési projektum, a helybeli önkormányzat és még sokan mások. A főterén felállított színpadon mintegy húsz néptánccsoport mutatkozott be Észak-Bánát területéről valamint Magyarországról, Szegedről és a romániai Gottlob településről. A változatos és színes programban a szépszámú közönség magyar, román, szerb, roma és német néptáncokat láthatott.

A program Jó ebédhez szól a nóta elnevezéssel tambura és citerazenekarok fellépésével kezdődött, fellépett a helybeli Lale tamburazenekar, a zentai Délibáb Művelődési Egyesület Sarkantyú tamburazenekara, a csókai Szent Száva Művelődési Egyesület dalköre és az ugyancsak csókai Móra Ferenc Művelődési Egyesület Kicsi Csillag és Pöngettyű citerazenekara, majd három és négy óra között a szabadkai Juhász zenekar szórakoztatta a közönséget.

A III. Észak-Bánáti Néptánc-találkozó csoportjai négy órától szerepeltek. A szemle részvevőit elsőként Kovács Magdaléna, a fennállásának huszadik évfordulóját ünnepelő Tiszagyöngye Művelődési Egyesület elnöke köszöntötte. A rendezvényt a korábbi évekhez hasonlóan hivatalosan Egeresi Sándor a tartományi képviselőház elnöke nyitotta meg:

– Immár harmadszor kerül megrendezésre az Észak-Bánáti Néptánc-találkozó, amelyen vidékünk népdal- és néptánccsoportjai mutatják be a magyar, a szerb, a roma és a román nép színpompás táncait, adnak ízelítőt dalaikból. Határon innen és határon túlról, hiszen a vajdasági fellépők mellett magyarországi és romániai vendégek teszik színesebbé a rendezvényt. Ez is egy építőkockája a találkozó színes mozaikjának, amelyen ezáltal még inkább kirajzolódik a rendezvény fő üzenete, a nemzetek közötti párbeszéd ápolása, egymás jobb megismerése s megbecsülése. A vidékeinken évszázadok óta egymás mellett, és a történelmi viharok dacára együtt élő nemzeti közösségek egymásra ható és egymást kiegészítő néphagyományainak, értékeinek, kultúrájának megőrzése mindannyiunk érdeke. Gazdagabbak vagyunk, ha őrizzük, ápoljuk ezt a sokszínűséget, és még gazdagabbak, ha ápolva saját hagyományainkat, megőrizve kulturális és nemzeti identitásunkat, megismerjük a velünk együtt élők szokásait, nyelvét, művészi és kulturális értékeit is. Tartományunk, az itt élő nemzeti közösségek kultúrájának sokszínűsége képezi azt a kincset, amelyre büszkék vagyunk, és amely alapján ismernek bennünket Európa-szerte – mondta egyebek mellett megnyitóbeszédében Egeresi Sándor a rendezvény védnöke.

Elsőként a helybeli Tiszavirág gyermek néptánccsoport tagjai mutatkoztak be, őket a Szeged Táncegyüttes Kerepetye tánccsoportja, majd a szanádi Vuk Karadžić Művelődési Egyesület gyermektánccsoportja követte. Nagy tapssal jutalmazta a közönség az adorjáni Szőke Tisza roma tánccsoport pergő ritmusú előadását. A gazdag programban fellépett még az oroszlámosi Gavrilo Pekarović ME, a tordai Petőfi Sándor ME, a zentai Kali Jakh és a tornyosi Romano Drom romacsoport, a romániai Gottlob város tánccsoportja, a szerbkeresztúri Milan Ajvaz, a nagykikindai Egység, a csókai Szent Száva és a Móra Ferenc Művelődési Egyesületek táncosai, valamint a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Tiszafa csoportjának tagjai. A néptáncosok fellépése után a szervezők szabadtéri koncertekkel várták a fiatalokat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás