2024. november 23., szombat

Merre tovább, Felsőhegy?

A helyi járulék be is folyik meg nem is, a községi költségvetésből pedig nem jut a falunak – Óh, „régi” szép idők…
A felsőhegyi „régi” szép idők (fotó: Fodor István)

Kevéske derűlátás maradhatott a falu fejlődését illetően abban a néhány tucatnyi felsőhegyiben, akik a hétfőn este tíz óra tájban véget ért lakossági fórumról távoztak. Úgy tűnik ugyanis, hogy az utóbbi egy évtizedben lezajlott igencsak látványos közművesítés után hullámvölgybe jutott a település, és a bajt tetézi, hogy az év végén a tíz esztendőre bevezetett helyi járulék is lezárul. Az pedig igencsak talányos kérdés, hogy lesz-e új.

Több évtized tapasztalata bizonyítja, hogy csak azokban az években lendült előre a falu kereke, amikor településfejlesztési járulékot fizetett a lakosság, ezért hát nem is sok év „esett ki”. Most azonban már halmozódnak a bajok a járulék körül. Az egyik gond az, hogy a földtulajdonosok nagy része nem hajlandó befizetni, mivel nincs az adóhoz kötve, szankcionálni nehezen lehet, legföljebb a bírósági út lehetne járható, de az is körülményes. Így néhány milliós tételtől esik el évente a helyi közösség. A másik, talán kisebb gond, hogy a nyugdíjasok (a régebbi törvény még lehetővé tette, hogy ők is fizessenek) pénze községi, azaz zentai számlára folyik be, onnan pedig csak lassan csordogál át a falunak. A múlt évről még félmillió dinárnyi összeg nem érkezett meg. Legújabban már az sem biztos, hogy a munkaviszonyban lévők pénze eljut a rendeltetési helyére, némelyik vállalat – így pl. a Mezőgazdaság Rt. – ugyanis levonja a dolgozók béréből a három százalékot, csak éppen „megfeledkezik” az átutalásról, így az említett esetben talán majd a csődtömegből lehet hozzájutni az eltulajdonított összeghez.

Mindennek a következtében az évi négy-ötmillió dinár helyett a fele sem folyik be a kasszába, ami meg is látszik a falu fejlődésén. Persze az is, hogy a községi központ sem juttat pénzt a falvaknak közművesítés céljára. Igaz, tavaly kapott Felsőhegy kockakövet, s ezt Bóbán József, a helyi közösség titkára – korábban pedig a tanács elnöke – a hétfői ülésen is megköszönte, s ebből parkolóhelyek, a temetőben utak stb. épültek, de az is elhangzott, hogy illene az adókból is visszajuttatni valamicskét, hasonlóképpen, mint a kétezres évek elején. Akkor ugyanis a helyi járulékból és a községi költségvetésből kijáró pénzből jelentős beruházásokra kerülhetett sor. Utána – négy-öt évvel ezelőtt – egy újabb hullámhegy következett utcák és a Zentára vezető út kiaszfaltozásával. Azóta igencsak visszafogott az építés. Igaz ugyan, hogy a Nagyberuházási Alap által még 2008-ban elfogadott terv előirányozza további három rövid utca aszfaltozását (több már nem is igen maradna), de nehéz volna megjósolni, hogy erre mikor kerül sor. Hacsak a választási év nem tesz csodát…

A már réginek és szépnek tűnő idők eredményeire tehát nem lehet panasz – tíz esztendő százmillió dinárhoz közelítő értékben hozott befektetéseket –, úgy tűnik azonban, hogy ennek vége van. Az idei évet még valahogyan „kihúzza” a helyi közösség, jövőre azonban már a működése is bizonytalanná válik, ha nem vezetnek be újabb településfejlesztési járulékot. Mert az „apró” költségeket sem lesz miből fizetni: tavaly például csupán a középületek villanyáram-fogyasztása 220ezer dinárba került.

A lakossági fórumon senki nem mondta, hogy nincs szükség újabb településfejlesztési járulékra, ám az említett kedvezőtlen tapasztalatok miatt nagy a tanácstalanság. Ehhez társul az a körülmény is, hogy a járulék bevezetésének a föltételei tíz év alatt szigorúbbá váltak (aláírás helyett népszavazás), a nyugdíjasok nem kötelezhetők, hogy fizessenek stb.

Marad tehát a pályázatok mind divatosabbá váló intézménye? Mert az is elhangzott, hogy kétszer kétmillió dinárt nyert a falu a tartománytól mezőgazdasági célú csatornák karbantartására, de korábban már bebizonyosodott, hogy ez nem helyettesítheti a járulékot: a helyi járulék azért is nagyon jó forrás, mert akinek van készpénze, ahhoz mások is könnyebben tesznek ugyanannyit vagy akár többet is. Amint bizonyítja az utóbbi évtized jó néhány esztendeje.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás