Raffai Erzsébet: – Összefüggésben van a szélsőséges időjárással a növénybetegségek terjedése. Úgy látszik, gyengül a növények immunrendszere. Manapság azt is permetezik, amit régen egyáltalán nem kellett védeni, például a diót. Vagy a meggyet. Régen eszükbe se jutott a termelőknek, hogy a meggyet permetezni kell, de ha ma nem teszik, akkor nincs termés. Mostanában sokkal több növényvédő szer fogy, mint amennyi korábban fogyott. Melegben a rovarkártevők szaporodnak, esős időben pedig a gombabetegségek terjednek inkább. És ez bizony több permetezést jelent.
Dobó László: – Az a jó, hogy a jégverés elkerülte a mi területünket. A gyümölcsösben a gyomirtást és növényvédelmet viszonylag jól meg tudtuk oldani, a rovarkártevők szaporodását is sikerült idejében megállítani. A szőlő viszont nagyon érzékeny az idén a peronoszpórára és a lisztharmatra. Minden eső után igényelte a permetezést. Én mindig csak a legszükségesebb vegyszermennyiséget használom, egyrészt a kiadások csökkentése miatt, másrészt egészségügyi szempontból. Megfelelő védekezéssel kevesebb permetszerrel is jobb termés érhető el.
Fülöp Angéla: – A tévhittel ellentétben a fólia alatti növények most védettebbek, mint a szabadföldiek. Sokan azt tartják, hogy a fóliás zöldségek agyon vannak permetezve, pedig ez nem igaz. Ha a hagyományos módszerrel, szerves trágyával, hajtatók nélkül és kevés műtrágyával termelünk, akkor jó közepes hozamot érhetünk el. Igaz, a nagy forróságban a fólia alatt is megjelennek a tripszek és a tetvek, de nem annyi, mint a szabad földben. Megfigyelhető: erős szélben képesek mindent ellepni a tetvek, és vírust is terjesztenek. Most biztonságosabb a fólia alatti termelés.
Serfőző Jenő: – Valóban szeszélyes az időjárás, minket elég hosszan elkerült az eső, majd jéggel jött a csárda környékén. A kishorgosi majornál egy csöpp se esett, amikor odaértem, de mire a kaput kinyitottam, zuhogni kezdett, jéggel. Az órásvilla környékén meg eső se volt. Ugyanazon a napon. Sajnos, a jégelhárítás nem eléggé hatékony, biztosításra viszont nincs pénz. Az idén a gombabetegségek kevésbé fertőzik a gyümölcsöst, az atkák azonban nagyon durván támadnak. És máris van kukacos alma, mert folyamatos az almamoly rajzása. Szinte állandóan permetezni kéne.