2024. szeptember 2., hétfő

A néphagyományokra mért negatív hatásokról

Zentán tanácskozott a Kiss Lajos Néprajzi Társaság

Műszaki gyarapodás – lelki hanyatlás címmel tartotta meg zentai tanácskozását a Kiss Lajos Néprajzi Társaság hétfőn kora délután. Az eseményt a magyar tudomány ünnepének alkalmából szervezték meg a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet oszlopcsarnokában.
Dr. Szőke Anna, a társaság elnöke emlékeztetett arra, hogy a műszaki dolgok egyre népszerűbbek, és uralják a hétköznapokat, ez pedig negatív hatással van a klasszikus életmódunkra, a néphagyományainkra. Rámutatott, hogy ennek a beszélgetésnek az lenne a célja, hogy valamilyen megoldást keressenek arra, hogyan tudják kivédeni ezeket a hatásokat. 
– Az interdiszciplináris szó eredetileg a különböző tudományok kapcsolatát jelentette. A legtöbb esetben erre gondolunk. Napjainkra a szó tartalma kiterjed a különböző tudományágakon belüli kapcsolatokra. A kutatási területek átalakultak, átrendeződtek, már nem csak a múltat kutatjuk, hiszen új paradigmák alakultak ki. Például ha a zeneirodalmat vesszük, a 60-as években megjelentek a gramofonok vagy lemezjátszók, és mi arra vagyunk kíváncsiak, hogy ez hogyan hat a fiatalságra, él-e még a szájhagyomány, hogy csak ilyen módon lehet átadni a dalokat. Ha a folklórt nézzük, ott vannak a népmeséink. Ma már nem lehet úgy mesét mesélni, mint ahogyan régen, hiszen nem köti le a gyermekeket. Ezért a témáink között szerepelt az is, hogyan kell feldolgozni egy népmesét úgy, hogy a mai kor gyermekeinek is érdekes legyen, és tudjanak róla, hogy ez a mi hagyományunk része. Konferenciánk, illetve a tanácskozás fő kérdése, hogy a jelen helyzetben hogyan tudunk védekezni a felmerült, számunkra, negatív jelenségekkel szemben. A téma nagyon összetett – magyarázta a szakember.
A konferenciának mintegy húsz résztvevője volt, akik Vajdaság több településéről érkeztek. Az idősebb kutatók mellett a fiatalabb generáció képviselői is jelen voltak a beszélgetésen.
– A fiatalokra nagyon számítunk, hogy elindulnak ezen az úton, hiszen a jelenkori kutatások nagyon fontosak. Egykoron az egyetemen is azt tanították, hogy a kisemberrel kell foglalkoznunk, és arra most is nagy szükség van, hogy bemutassuk, hogyan élik meg ezt a hatalmas változást – mondta dr. Szőke Anna.

 

Nyitókép: Dr. Szőke Anna köszöntötte a jelenlevőket (Fotó: Gergely Árpád felvétele)