2024. november 23., szombat

A Hétköznapi Hősök záróeseménye Zentán

Szajáni, tordai, adai és zentai diákok mutatták be kutatási munkájukat

A Vajdasági Magyar Művelődési Intézetben tartották meg kedden a Kárpát-medencei szintű Hétköznapi Hősök elnevezésű program záróeseményét. A programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatja és 2017 óta öt alkalommal szervezte meg Vajdaságban a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet.
A program céljai a helyi cselekvésre való ösztönzés, egy-egy közösség közeli és távoli múltjának feltérképezése, olyan egykoron élt, illetve ma élő személyek és cselekedeteik azonosítása és bemutatása, akik példaként szolgálhatnak a kortársak számára. 

A rendezvény további célja a diákok és az őket segítő tanárok, helytörténészek bevonása az értékgyűjtő mozgalomba, ezáltal a Vajdasági Magyar Értéktár adatbázisának gazdagítása.
A VMMI székházában az adai, zentai, tordai és a szajáni tanulók mutatták be kutatási eredményeiket, amelyeket dr. Szőke Anna néprajzkutató, óvodapedagógus véleményezett. A pályamunkák szakmai értékelése után kiosztották a díjakat a diákcsoportoknak.
Resócki Vázsonyi Csilla, az intézmény munkatársa elmondta, a projekt célja, hogy a diákok a saját környezetükben élő vagy már elhunyt személyek életútját mutassák be, olyanokét, akik számukra példaképek, és valami fontosat tettek a közösségért.
– Ebben a körben a tanulók leginkább még élő személyekkel foglalkoztak, interjúkat készítettek ezekkel az emberekkel, így ismerkedtek meg a munkásságukkal. Főleg pedagógusok és olyan személyek munkásságát dolgozták fel, akik a települések művelődési életéért sokat tettek. Nagyon szép dolgozatokat állítottak össze a tanulók, kiváló munkákat készítettek. A Vajdasági Magyar Értéktár programhoz is kapcsolódik ez a projekt. A prezentációkban szereplő emberek a helyi értéktár részeivé is válhatnak, mert a munkásságuk értéket képvisel. Amennyiben lesz rá anyagi forrás, akkor az eddigi öt év munkáiból egy kiadványt készítünk. Mindig a pedagógusokon keresztül keressük fel a tanulókat, hogy csatlakozzanak a programunkhoz. A tanárok is nagyon le vannak terhelve, ezért néha nehezebb jelentkezőket találni, viszont a tanárok már jól tudják, mely tanulókhoz érdemes fordulni – fogalmazott Resócki Vázsonyi Csilla. 
Benyócki Attila, az adai Műszaki Középiskola harmadikos tanulója is részt vett társaival a rendezvényen, és elmondta, hogy Varga József hegedűprímással foglalkozott a munkája során.
– A legjobban az tetszett, amikor beszélgettünk vele. Szeretek az idősebb generációval beszélgetni, szívesen hallgatom, amikor az életükről beszélnek. Az életfelfogásáról rengeteget mesélt, ami számomra nagyon érdekes volt, valamint a kultúréletben való részvétele igazán motiváló – mondta Benyócki Attila.
Oláh Anna, a tordai Ady Endre Általános Iskola tanulója elmondta, hogy a projekt legnehezebb feladata a szöveg megírása volt.
– A szöveg megfogalmazása és az egész anyag összeállítása volt a legnagyobb kihívás. A csapatban négyen voltunk, és felosztottuk egymás között a feladatokat. Nekem az alanyok interjúzása volt a legérdekesebb az egész munkában, azt nagyon élveztem – mondta a tanuló.
A diákcsapatok jutalomkiránduláson vettek részt délelőtt és délután is, aminek úti célja szűkebb vidékünk kulturális értékeinek meglátogatása volt.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A záróeseményen résztvevő diákok és kísérő tanáraik a VMMI munkatársaival (Gergely Árpád felvétele)