A zentai határban a múlt hét végén befejeződött a kalászosok betakarítása. Kezdődött a takarmányárpával, sörárpával, majd következett a búza vágása. Az átlag terméseredményeket és a szem minőségét tekintve elégedettek lehetnek a Tisza menti gazdák. Ami a takarmányárpát illeti, jó évet zárhatnak a termelők, jó a termés, jó a minőség, szolid az ár. A termőtalaj és az agrotechnikai eljárások minőségétől függően átlagban 40 mázsát meghaladó árpahozamokról beszélhetünk, ami túlszárnyalja az elmúlt évek terméseredményeit. Az árpa minősége első osztályú.
Az aratás kezdetén a terményfelvásárlók 19–20 dinárt kínáltak a takarmányárpáért, ami rövid időn belül húsz dinár fölé emelkedett, még ha csak 30–50 parával is. Ami a sörárpát illeti, minden tekintetben jobbak a terméseredmények, holdanként 40–52 mázsa termett, ami nagyon jónak mondható vidékünkön. A legtöbb termelő 40 mázsa feletti sörárpa-mennyiséget takaríthatott be, azokon a területeken pedig, ahol helyi záporok meg is öntözték a növényeket, elérte az 50 mázsát is. A sörárpáért valamivel többet fizetnek, 21 dinárt adtak a termelőknek a felsőhegyi Napredak földműves-szövetkezetben is.
A búza aratása a napokban befejeződött, mivel a kenyérgabona két héttel később ért be, mint az árpa, a hirtelen ránk tört nyári forróság a késeibb érésű fajták szemtelítődését megzavarta, ami kihatott a hozamokra és a minőségre is.
Az újvidéki nemesítésű búzafajták jobban teljesítettek az idén. Az átlagtermés 30–40 mázsa között alakult az újvidéki fajták esetében, ráadásul kimondottan jó, 79–83 a szem hektolitersúlya. Külföldi bőtermő fajták nem tudták hozni ezt a minőséget, a kalászokban több volt, 15–20 százalékot is elérte az apró, összesült szemek mennyisége, és ez lerontotta a hektolitersúlyt.
Ami a búza felvásárlási árát illeti, a felvásárlók egyelőre nem adnak többet 20 dinárnál kilónként. A gazdák többet, ismerve a takarmányárak alakulását, magasabb árat reméltek, hiszen a sörárpáé is meghaladta a búza felvásárlási árát. Tágabb környezetünkben, például a szomszédos Magyarországon a kenyérgabonáért átszámítva csak 18 dinárt adnak kilónként.
Amivel igazán elégedetlenek a termelők, az a várható igen rossz kukorica- és napraforgótermés. A tartós csapadékhiány és a rekkenő hőség máris megfelezte a várható terméshozamokat, és a minőséggel is baj lesz. Ennek tudatában várható, hogy az aratást követő hónapokban emelkedni fog a búza ára is, éppen ezért, aki teheti, tárolásra adja át a kenyérnekvalót, és kivár az eladásával.
A Tisza mente legnagyobb malomipari vállalata, a zentai Žitopromet silóiban a hét eleji adatok ismeretében már 45 000 tonna kenyérgabonát helyeztek biztonságba. Amint azt Predrag Đurović cégvezető elmondta, a malomban folyó, három hónapig tartó felújítási munkálatok miatt idén a malom, a tésztagyár és a pékség szükségleteire mintegy 50 000 új búza átvételét és felvásárlását tervezték, de már most biztosra vehető, hogy túlszárnyalják ezt a mennyiséget. A héten az ideiglenes tározókból és vidékről még folyamatos lesz a gabona beszállítása, ami azt jelenti, hogy a silókba 55 000 tonna búzát tárolnak be, ami bőven kielégíti majd a malom nyersanyagszükségleteit a következő aratásig.