A zombori repülőteret 1943-ban építették meg, de a kiváló tervezői munkának köszönhetően a mai napig ez a legjobb hely a régióban egy repülőtér megépítéséhez, az oldalszelek légmozgása minimális, és a földrajzi elhelyezkedése is kedvező. A reptér 1800 méter hosszú, 30 méter széles, és további 15 méternyi betonfelület található a kifutópálya oldalain.
Goran Nonković, a zombori Prostor közvállalat igazgatója, valamint a zombori repülőtér felújításával foglalkozó munkacsoport koordinátora elmondta lapunknak, a vízelvezetés jó állapotban van, működőképes.
– Sajnos a zombori repülőteret nem kerülte el a NATO-bombázás, gyakorlatilag kettészakította egy jól irányított bomba, ezenkívül még hat olyan bomba van a reptér területén, amelyek nem robbantak fel. A védelmi minisztérium szakemberei megígérték, hogy hatástalanítják a fel nem robbant bombákat, majd utána eltávolítjuk őket a repülőtérről. A munka már elkezdődött, a bombák egy részét hatástalanították, a többit pedig a jövő év közepéig szétszerelik – mondta Nonković.
A zombori repülőteret az eredeti területrendezési terv alapján katonai objektumként határozták meg, később katonai-polgári objektumra módosították, jelenleg pedig polgári objektumként tartják nyilván.
– 2011-től csak polgári, azaz civil reptérként áll a nyilvántartásban, ez több oknál fogva is előnyös, például nincsenek korlátozások az országhatár közelségével kapcsolatban, a katonai reptér természetesen nem lehetne ilyen közel a horvátországi határhoz. Az eszéki reptér is civil, ezek a repülők, amelyek itt Zombor felett röpködnek, mind onnan vagy oda szállnak le – magyarázta Nonković.
A zombori reptér civillé alakításának az első ötlete 1993-ban született meg, megalakították a Zombori Repülőtér közvállalatot. A közvállalat 2003-ig működött, ez alatt az idő alatt tanulmányok készültek a civil reptérrel kapcsolatban, megvalósítási tanulmányokat készítettek különféle szakemberek, elkészült egy részletes területrendezési terv is, amely felvázolja a reptér meghosszabbítását is 2500 méterrel, ami alkalmas lenne a legújabb utasszállító gépek fogadására is, így akár az Airbus 320 típusú gépek is leszállhatnának. Eredetileg, 1993-ban csak az ATR 72 típusú repülőgépek fogadására volt tervezve, amelyek kisebb méretűek a mai utasszállító repülőgépeknél.
– Az eredeti terv mára már drasztikusan megváltozott, mivel a repülőgépiparban óriási fejlődés történt 1993 óta, megalakultak a low cost vállalatok, azaz a fapados járatok. A zombori reptérről egy ideig csak mint alternatív, azaz segédreptérről beszéltek, de kiváló az elhelyezkedése, 702 hektáros területen fekszik, amelyet sokáig a katonaság használt. Egy idő után olyan ötlettel álltunk elő, hogy a területnek a kisebbik részét használja még egy ideig a katonaság, a másikat pedig, amely 600 hektár, átveszi az önkormányzat. 2008-ban a védelmi minisztérium is felajánlotta ezt a tervet, de nem lett belőle semmi – magyarázta a zombori reptér felújításával foglalkozó munkacsoport vezetője.
A zombori civil reptér gazdasági vonzata óriási, a régióban számos példa mutatja, mennyit jelent egy városnak, ha repülőteret működtet a közelében. A külföldi befektetők nagy érdeklődést mutattak a zombori reptér iránt, Nonković szerint, aki maga is pilótaként szolgált a reptéren, akkora lehetőségeket rejt a civil reptér, hogy nem szabad elmulasztani az alkalmat.
– Több világhírű befektető érdeklődik a zombori reptér iránt, a Ryanair csak az egyik közülük. A befektetőkkel folytatott megbeszélések során rájöttünk, a zombori reptér a földrajzi elhelyezkedése miatt tetszik a külföldieknek, először egy horvátországi reptérbe szerettek volna befektetni, de kedvezőtlenebbek a jogi feltételek, mint nálunk – mondta Nonković. Hozzátette: a külföldi befektetők már nyolc hónapja megérkeztek Zomborba, itt élnek, és csak arra várnak, hogy a minisztériumok jóváhagyják a repülőtér projektumát.
A civil repülőtér szolgáltatásain kívül repülőgép-karbantartási részleget tervez az önkormányzat működtetni, valamint szeretnének szervezni egy pilótaakadémiát is, ha a befektetők beleegyeznek. A repülőtér mellett ipari parkot létesítene az önkormányzat, az egész környék teljesen megváltozna, óriási gazdasági fejlődésnek indulhatna az egész régió, hiszen a közelben van a DTD-csatorna, az apatini kikötő, a zombori és az apatini vámmentes övezet és az európai hetes és tízes korridor is. A repülőtér több száz millió eurós hasznot termelne évente, több száz munkahely létesülne, és az idegenforgalom is fejlődésnek indulna a környéken.
Jelenleg az elbírálás folyamatában van a civil repülőtér projektuma, a zombori önkormányzat elküldte a teljes dokumentációt a közlekedési minisztériumba és a védelmi minisztériumba, folyamatosak a tárgyalások, egyeztetések. A zombori önkormányzat azt szeretné elérni, hogy a minisztérium az eredeti tervhez tartsa magát, amelynek alapján a katonaság csak egy kis részt tartana meg a mai repülőtérből. 2013-ban törölték a zombori reptér projektumát a közlekedési minisztérium főtervezetéből, és ez a mai napig nem változott, a befektetők és az önkormányzat azonban reménykedik a pozitív elbírálásban.