2025. január 23., csütörtök
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁRUNK

A többségnek nem okoz fejtörést

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK

Ön hogyan oldja meg a magyar tévéadók vételét a digitális átállás után?

A média szüntelen fejlődésének hozadékaként bekövetkezett digitális átállás, amelynek során a hagyományos, analóg földfelszíni műsorterjesztés helyébe a korszerűbb, jobb kép- és hangminőséget, valamint több ingyenesen fogható csatornát kínáló digitális műsorszórás lépett, olvasóink túlnyomó többségének nem okoz különösebb fejtörést – derül ki múlt heti körkérdésünk eredményének elemzésekor, ugyanis az arra vonatkozó kérdésünkre, hogyan oldja meg a magyar tévéadók vételét a digitális átállás után, lapunk elektronikus kiadása olvasóinak kétharmada úgy válaszolt, hogy mivel kábeltévéje van, nincs különösebb tennivalója ezzel kapcsolatban. Azoknak, akik nem rendelkeznek kábeltévével, tehát olvasóink fennmaradó egyharmad részének több mint a fele már beszerezte a szükséges kiegészítő felszerelést, azok között pedig, akik ezt még nem tették meg, csaknem teljesen egyforma arányban vannak olyanok, akik még nem találták meg a megfelelő megoldást, illetve akik nem néznek magyar tévécsatornákat.

Ha egyszerűsítő szemléletmóddal közelítünk a digitális átálláshoz, azt is mondhatnánk, hogy nincs másról szó, mint egy olyan teljesen megszokottnak tekinthető jelenségről, amelynek során a folyamatos technológiai fejlődés egyenes irányú következményeként egy elavult technológiát egy modernebb vált fel. A kérdést azonban korántsem szabad ennyire leegyszerűsíteni – figyelmeztet Mátrai Gábor A digitális átállás szükségessége és az NMHH szerepe a megvalósításban című tanulmányában, amelyben rámutat arra is, hogy a digitális átállás messze túlmutat egy egyszerű technológiai váltáson, hiszen – ahogyan fogalmaz – egy olyan össztársadalmi érdek, amely nagymértékben hozzájárul a társadalom információhoz való hozzáférésének megkönnyítéséhez, illetve olyan pozitív externáliák kötődnek hozzá, mint a digitális televíziózás hozadékaként elérhető széles sávú mobilszolgáltatások fejlődése. A digitális televíziózás ráadásul olyan pluszszolgáltatásokat is elérhetővé tesz a nézők számára, mint amilyen például az elektronikus programújság (EPG), illetve a műsorok rögzítése és utólagos visszanézése. Ezek az új szolgáltatások nemcsak növelik a televíziózás élményét, hanem közelebb hozzák a felhasználókat az egyéb digitális szolgáltatásokhoz is, mindezzel közvetett úton járulva hozzá a digitális társadalom alapját jelentő digitális írástudás növeléséhez – hangsúlyozza Mátrai Gábor.

A digitális átállás minden kétséget kizáróan jelentős korszakváltást hozott a tévénézők számára, közvetlen érintettjei értelemszerűen elsősorban azok, akik korábban hagyományos szoba- vagy tetőantennával az analóg földfelszíni adást nézték. A korszerű digitális televíziózás ugyanis számukra is néhány egyszerű lépéssel elérhetővé válhat. Egyszeri költséggel be kell szerezniük egy megfelelő jelátalakító készüléket – úgynevezett set-top-boxot –, amelyet a televíziókészülékükhöz kell csatlakoztatniuk, vagy esetleg olyan új tévékészüléket kell vásárolniuk, amelybe már be van építve a megfelelő vevőegység, és máris átélhetik az említett korszakváltás hozadékait.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság honlapján éppen azokra az előnyökre hívja fel a figyelmet, amelyeket a digitális átállás kínál a nézők számára. A digitális földfelszíni sugárzás az eddig megszokott három csatorna mellett további négy televíziós csatorna és egyebek mellett három közszolgálati rádió vételét teszi lehetővé előfizetési díj nélkül. Előfizetési díj ellenében azonban további akár huszonhárom csatorna műsora is foghatóvá válik. Emellett a digitális sugárzás jobb kép- és hangminőséget nyújt, valamint különböző kiegészítő szolgáltatások igénybevételét is lehetővé teszi, köztük például a már említett elektronikus programújság használatát is. Ez az egyik legelterjedtebb a set-top-box kényelmi funkciói közül. Az EPG tulajdonképpen helyettesíti a papíralapú műsorújságot, segítségével a néző könnyebben, gyorsabban tájékozódhat a csatornák nyújtotta tartalmakról. A set-top-box készülékekkel az elektronikus gyermekvédelmi zár használata is lehetségessé válik, segítségével a kiskorúak számára korlátozható bizonyos csatornák elérése, aminek hasznossága vélhetően senki számára nem szorul különösebb magyarázatokra. Egyes set-top-boxok képesek a műsorrögzítésre is, segítségükkel ugyanis ugyanúgy lehet rögzíteni az televíziós adást, mint egy hagyományos videomagnóval, sőt, a műsorfolyam bármikor megállítható és újraindítható. Ugyancsak nagy előnye a digitális átállásnak a frekvenciatakarékos technológia is, ugyanis egy analóg csatorna helyén akár kilenc digitális csatorna is továbbítható.

A már idézett tanulmányában Mátrai Gábor úgy fogalmaz, ahhoz, hogy a digitális átállás beváltsa a hozzá fűzött reményeket, a piaci és állami szereplők szoros együttműködésére, továbbá hatékony központi koordinációra, széleskörű kommunikációra, megfelelő pénzügyi források biztosítására van szükség, de nem szabad figyelmen kívül hagyni a leginkább rászorultak aktív támogatásának szükségességét sem. Nekünk, nézőknek azonban legfontosabb a kiegészítő felszerelések beszerzése, feltéve persze, ha ezt még nem tettük meg. Ha viszont már megtettük, nem marad más hátra, mint leheveredni a televíziókészülékünk elé, és élvezni azokat a lehetőségeket, amelyeket a digitális műsorszórási technológia kínál.

Magyar ember Magyar Szót érdemel