2025. január 22., szerda

Választás előtt Európa

A választók dühösek és csalódottak, mert nőttek az egyenlőtlenségek, csökkent az intézményekbe vetett hit és rekordokat dönt a fiatalok munkanélkülisége. A kutatók szerint az erőteljesebb gazdasági növekedés, a strukturális reformok, a munkahelyteremtés, a beruházások beindulása tudna ezen változtatni.

Ugye milyen ismerős? Pedig nem Szerbiáról van. Az Európai Unió polgárai ábrándultak ki a közösségből, az EU egyes államai között ugrottak meg a különbségek – elsősorban a dél-európai államok maradtak le a fejlődésben –, és a tagállamok fiataljai keresik a helyüket a munkaerőpiacon. Az európaiaknak nem tetszik, amit az elmúlt években az EU-val kapcsolatosan tapasztaltak vagy hallottak, és a megszorításokat az unióval azonosítják. A jólét ígéretét már nem tudják maradéktalanul beváltani az EU-s politikusok. A következő hétéves uniós költségvetés kisebb mint az előző, és mentőcsomag csak megszorításért és szerkezeti reformokért cserébe jár. Nagy-Britannia ezen a téren különösen harciasnak bizonyult. Az unió és London kapcsolatáról is élénk vita folyik a brit politikában – olyannyira, hogy David Cameron kormányfő azt ígéri, újraválasztása esetén 2017 végéig népszavazást tart a kérdésről.

A londoni Gazdasági Kutatóintézet egyébként tavaly egy pályázatot írt ki, amely arra a kérdésre kereste a választ: milyen előnyökkel, illetve hátrányokkal járna, ha az ország távozna az Európai Unióból. Az ún. Brexit-díjat és a vele járó százezer eurót egy harmincéves, Manilában a kereskedelmi és befektetési kapcsolatokért felelős brit diplomata munkája nyerte el. Iain Mansfield szerint az unióból való távozás felgyorsítaná a kereskedelmi kapcsolatok hangsúlyának áthelyeződését az Európai Unióról a feltörekvő piacokra, a szabályozási rendszer üzletbarátibb lenne, növekedne a versenyképesség és az európai intézmények nem kotyognának bele minden londoni döntésbe. A tanulmány szerint az EU-ból való kilépés mégis inkább politikai, mint gazdasági döntés, és bár nem érvel a maradás vagy a távozás mellett, azt sugallja: sikeres nemzetközi együttműködésen alapuló élet az EU-n kívül is lehetséges.

Mansfield a díjat április 8-án vette át, amit nagy felháborodás követett. A fiatalember az elmúlt napokban szüneteltette személyes honlapját, kiiratkozott Twitter-mikroblogjáról, és interjúkat nem ad, mert a külügy letiltotta a szerepléseit. A brit diplomácia vezetője, William Hague állítólag azért háborodott fel, mert az európai parlamenti választási kampány küszöbén egy köztisztviselő az EU-ból való kilépés lehetséges forgatókönyvéről értekezik, és ezért még jutalmat is kap.

Alig több mint egy hónap múlva ugyanis ismét európai uniós választások lesznek. Az EU-ba 1979 óta választják az európai polgárok közvetlenül az EP-képviselőket, és azóta folyamatosan csökken a részvétel a választásokon. A válság nyomán mindenütt erősödtek és Brüsszelbe készülnek az unió ellenfelei is. Azok, akik ehhez elegendő szavazatot kapnak, zsíros brüsszeli állásból fognak majd „harcolni” kenyéradó gazdájuk, az EU ellen.

Magyar ember Magyar Szót érdemel