HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Felveszi-e az influenza elleni védőoltást?
A változó időjárás kedvez az influenza megjelenésének, már csak azért is, mert szervezetünk azzal van elfoglalva, hogy a hideg téli, majd a nyirkos hideg után a kora tavaszi időjáráshoz, végül pedig ismét a hideghez alkalmazkodjon. Ilyen változásokat kellett átélnünk, pedig alig három hét múlt el ebből az évből, s ennek következtében az idén már többen is túlestek a megfázás enyhébb vagy súlyosabb formáján. A nátha és az influenza között azonban nagy a különbség, mégpedig abban – figyelmeztetnek a szakorvosok –, hogy az influenzának súlyosabb következményei lehetnek. A Dr. Milan Jovanović Batut Közegészségügyi Intézet adatai szerint az influenzajárvánnyal még csak ezután kell számolni.
Aki eddig nem vette fel a védőoltást, és most tervezi ezt, a szakemberek szerint végső ideje megtenni, hiszen az immunrendszer a védőoltás beadása után csupán két-három hétre rá tud igazán védelmet nyújtani az influenzát okozó vírusok ellen. Vagyis legjobb esetben a védelem kiépül, mire a járvány eléri Szerbiát.
Megoszlik a vélemény arról, hogy szükség van-e védőoltásra, és megfelelő védelmet nyújt-e a járványok ellen. A polgárok nagy része inkább a természetes védekezés mellett dönt, és igyekszik odafigyelni arra, hogy bevigye szervezetébe a megfelelő mennyiségű vitamint. Ahhoz azonban, hogy szervezetünk védekezőképessége készen álljon felvenni a küzdelmet az influenzavírussal, nem elegendő vitaminokkal védekezni, sportolni is kell meghatározott időszakokban, és egészségesen táplálkozni. Fontos az elegendő alvás és a stresszmentes élet is. A kiegyensúlyozott életmódhoz hozzá tartozik a lelki egészség és a szociális, a társasági élet is... Valljuk be, nem könnyű a mai életkörülmények között egészséges életmódot folytatni. Különösen ha figyelembe vesszük az ember életkorát. Az influenza leggyakrabban a gyerekeket és az időseket érinti a legsúlyosabban. Így nem kívánok a védőoltás mellett szólni, de ellene sem, mert azt gondolom, mindenki el tudja dönteni, hogy a saját és a hozzátartozói egészsége érdekében hogyan dönt. Én magam is azok táborába tartozom, akik az életmóddal és a táplálkozással igyekeznek fenntartani szervezetük védekezőképességét, de természetesen léteznek más érvek is, amelyeket megértek és el is tudok fogadni.
A védőoltás mellett kiálló szakemberek szerint a védőoltás az influenza megelőzésére a jelenleg rendelkezésünkre álló leghatékonyabb módszer. A világban a becslések szerint évente 2,5-3 milliárd dózis vakcinát állítanak elő. Ez jóval kevesebb a Föld népességénél, különösen ha azt is fegyelembe vesszük, hogy az oltóanyagok többsége két adagból áll. Vagyis a világon nagyon sokan, bár szeretnének, nem tudnak hozzájutni az influenza elleni védőoltáshoz. Ha csak Európát nézzük, a kontinens országaiban más-más a helyzet, hiszen amíg egyes országok jó előre lefoglalják a védőoltást gyártó cégeknél a meghatározott mennyiségű oltóanyagot, más országok még szerződést sem kötnek a gyártókkal. Magyarország saját gyártásból látja el az oltóanyag iránti szükségleteit, Szerbia ugyanakkor behozatalból. És amíg Magyarország minden lakosa hozzáférhet, ha igényt tart rá, Szerbiában már korlátozottak a lehetőségek.
Szerbiában még októberben, az influenzaidény elején, összesen 243.130 adag oltóanyagot szereztek be. A Batut közegészségügyi intézet adatai szerint az egészségházakban az oltóanyag – ami az AH1N1 vírus, valamint az AH3N3 és a B típusú vírusok ellen véd – mintegy 85 százalékát már felhasználták.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ és az Egészségügyi Világszervezet közös jelentése szerint a 2015/16-os influenzaszezonban december közepén a kontinens északi és déli részén megkezdődött az influenzavírusok terjedése. Az európai összesítés szerint a légzőszervi szövődményhez vezető fertőzések többsége az influenza A(H1N1) vírushoz köthető. Az elmúlt szezonhoz képest egyelőre jóval kisebb arányban igazolták az influenza A(H3N2) vírus kóroki szerepét. Érdemes kiemelni, hogy az A(H3N2) altípusú influenzavírus jellemzően az időseknél okozhat súlyos szövődményeket, illetve haláleseteket, míg az influenza A(H1N1) vírus inkább a fiatalabbakra veszélyesebb – áll a Magyarországi Epidemiológiai Központ legutóbbi jelentésében.
Aki tehát nem akarja beoltatni magát, az most fogjon hozzá az immunrendszere erősítéséhez. Pihenjen sokat, sportoljon, ha tud, vagy legalább sétáljon sokat, és semmiképpen se idegeskedjen!