2024. november 24., vasárnap

Mentőakció

Nagyon nagy lehet a baj abban az országban, amelyben kormányrendelettel írják elő a kenyérgyáraknak, pékségeknek, hogy szavatolt áron kell egy meghatározott minőségű kenyeret sütniük. Ráadásul a termelésük negyven százalékát a népnek szánt kenyérnek kell kitennie. A napokban bejelentették, a Sava nevű félkilós vekni nem kerülhet többe 48 és fél dinárnál. A józan ész azt sugallja, az ilyen rendeletet okkal hozzák meg.

Ezt megelőzőn azt jelentették be, hogy úgynevezett energetikai védettséget élvező csoport is lesz ezentúl az országban. A rászorulók tartoznak majd ebbe a kategóriába, s nekik ingyen jár majd valamennyi áram, meg földgáz. Ezt a rendeletet az energetikai minisztérium adta ki. A kül- és belkereskedelmi minisztérium is lépett: bejelentették, hogy hamarosan lesz szociális kosár is. Ami azt jelenti, hogy a megamarketek saját válogatásuk alapján 5–13 százalékig csökkentik az alapvető élelmiszerek árát.

Ha nem lenne ijesztő az a lépéssorozat, amit a kormány a napokban tett, azt is mondhatnánk, hogy szövődik a szociális háló, csakhogy nem erről van szó, sokkal inkább arról, hogy a bevallottan 200 000 létminimum alatt élő polgáron valamicskét segítsenek. De nézzük csak, melyik segítség mit is jelent?

Szerbiában 700 000-en kapnak valamilyen szociális juttatást. Szociális segélyre az jogosult, akinek más bevételi forrása nincs. A kérelmező havi 7270 dinárt kap, a vele egy háztartásban élő párja ennek az 50 százalékát, a gyerekek pedig további 30 százalékot. Egy négytagú családnak tehát 15 267 dinár jár havonta. Családi pótlékra azok a családok jogosultak, amelyekben az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a havi 7815,54 dinárt.

Egy gyermek után, családi pótlék címén, havi 2449,38 dinárt ad az állam a rászorulóknak. A példának vett család jövedelme tehát a számításaink szerint családi pótlékkal együtt húszezer dinár körül van.

A legújabb kedvezmény, az ingyenes áram és gáz is a rászorulóknak jár. Az egyedül élőknek akkor, ha havi bevételük nem haladja meg a 12 900 dinárt, a 2-3 fős családban pedig az összbevétel nem magasabb 18 788 dinárnál. A 4-5 tagú családokban pedig havonta nem jön be több pénz 24 672 dinárnál.

Gondolom, akadnak olyanok, akik az utóbbi években kerültek nehéz helyzetbe, és gázzal fűtött lakásban élnek. De mégis úgy vélem, azok, akik ilyen anyagi körülmények között élnek, már régen lemondtak a megfizethetetlen gázfűtésről vagy egyáltalán soha nem is volt pénzük arra, hogy bevezettessék a gázt a lakásukba. De azért nézzük, mekkora kedvezményt jelent az ingyenes gáz? Az „energiavédett” fogyasztó a bejelentés szerint havonta 35–75 köbméter gázt kap ingyen. Ha 50 köbmétert számolunk, akkor ez havi 2235,50 dinárt jelent. Továbbá a minisztériumi rendelet értelmében 120–250 kilowatt óra áramra jogosult az „energiavédett” fogyasztó. Nos, ha ebben az esetben is valamiféle feltételezett számot, mondjuk 200 kilowatt órát veszünk alapul, akkor az olcsó áram árával számolva havonta ez hozzávetőlegesen 250 dinár, erre jön még a villanyszámlán található két-háromféle kiadás, tegyük fel, legyen ez a kiszámolt összeg kétszerese: havi 500 dinár.

Nos, mit is érnek ezek a kedvezmények? Mennyit segít a rászorulókon?

Szerbiában a 700 000 szociális segélyből élő mellett 88 898 olyan nyugdíjas él, akinek havi járandósága 12 898 dinár. Tehát elméletileg ők is jogosultak az ingyenes áramra, gázra. A felsoroltakon kívül itt vannak még a láthatatlan szegények, azok, akik nem kapnak szociális segélyt, sem családi pótlékot, mert nincs munkahelyük, nincs egészségügyi biztosításuk, márpedig erre szükség van, hogy az ember fia bekerüljön a rendszerbe. Egy munkanélkülinek semmije sincs: se biztosítása, se kenyere. 700 000 munkanélküli van az országban, közülük 300 000 harminc év alatti. Csak az év első hónapjában 9000-rel nőtt a munkanélküliek száma, jóllehet a szakemberek azt jósolták, hogy az egész évre kivetítve, mintegy 8000-rel nő majd azok száma, akiknek nincs munkája. Nem így történt. Sokkal rosszabb a helyzet, mint gondolták.

Most nézzük, mit mondanak ugyancsak a szakemberek, hogy a statisztikai adatok szerint mennyiből lehet ma Szerbiában megélni. A fogyasztói kosár havonta 49 563 dinárba kerül. A februári átlagbér 43 371 dinár volt. Már az év végén gond volt a fogyasztói kosár értékével és az átlagbérrel: alacsonyabb volt az átlagbér, mint a fogyasztói kosár. Ezért az egyik álhírportál azt javasolta, ki kell dobni néhány dolgot a kosárból, hogy az átlagbér lefedje. Nem ez történt, hanem az, hogy nem négytagú családra számítják immár a fogyasztói kosarat, hanem háromtagúra, mert egyébként is a statisztikai adatok szerint Szerbiában 3,1 ember él egy családban. Ismerős a módszer: az aflatoxin is sok volt, hát odébb tették a mércét és már nem is lett több a kelleténél.

Nos, ha a családi pótlékkal együtt a havi 20 ezer dinárból élő négytagú családnak – a fentiek szerint „energiavédettsége” okán – havonta a fűtési idényben valamivel több mint 2200 dinárral csökken a kiadása a gáztámogatásnak köszönhetően, villanyáram támogatás címén pedig havi 500 dinárral költ kevesebbet, az még mindig jócskán messze van a fogyasztói kosár árától. Akkor ki is kap tulajdonképpen támogatást?

Azok, akik bevallottan vagy be nem vallottan éheznek. A kormány szerint 350 000-en lehetnek, a statisztikai hivatal szerint pedig kétszer ennyien.

Az én tapasztalatom szerint pedig még ennél is sokkal többen. Ide sorolom azokat is, akik hónapok óta nem kaptak fizetést, meg azokat is, akiknek 13–15 ezer dinár a havi bevételük. Mert 12 900 dinárból kínkeservesen lehet megélni, a 2–3 ezer dinárral több is csak a tengődésre elég.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás