2024. november 23., szombat
A VASÁRNAPI FEKETE MELLÉ

Super Bowl

Nincs sportesemény, amely akkora érdeklődést vált ki, mint az amerikai futball döntője, a Super Bowl. Annak ellenére, hogy csak nemzeti érdekű rendezvényről van szó, a Super Bowl nézettsége vetekszik a nyári olimpia iránti érdeklődéssel. A tavalyi döntő előtt például csak az USA-ban hétmillió tv-készüléket adtak el, és a meccset 114 millióan kísérték figyelemmel, a világ további 180 országában pedig vagy kétmilliárd néző szurkolta végig.

A Super Bowl óriási üzlet is, hisz feltételezik, hogy minden lehetőt beszámítva mintegy 15 milliárd dollár forog benne, az idén pedig fél perc tv-reklámért ötmilliót kell fizetni. Ráadásul a meccs méretes show-műsor is, amelyen megjelenni presztízskérdés, a legdrágább helyért a páholyokban 30 ezer dollárt kell legombolni. Nem meglepő, hogy a meccs előtt és a szünetekben több sztár is fellép, méghozzá díjtalanul. Az idén a himnuszt így Lady Gaga énekli.

A vasárnap délután 15.30-kor (közép-európai idő szerint hétfő 00.30) Santa Clarában (Kalifornia) kezdődő találkozó aranyjubileumot is jelent, hisz ötvenedszer rendezik meg, és mint mindig, a két gárda irányítójáról (quarterback) szól. A Denver Broncos csapatát a 40 éves Peyton Manning, a Carolina Pantherst pedig a 26 éves Cameron Newton vezeti. Az előbbi a pályafutása legvégén jár, minden idők egyik legnagyobb sztárja, akinek a játékát filigránszerűen pontosnak, technika szempontjából tökéletesnek és végtelenül komolynak lehet nevezni, az afroamerikai Newton pedig szórakoztatóan vidám, akrobatikus, bátor és a szurkolókat őrjöngésre késztető.

Bármelyikük is nyer, az NFL-ben történelmet írnak, hisz olyan még nem volt, hogy egy játékost a főiskolai és a profi döntőben is a legjobbnak nyilvánítsanak.

A bajnoknak kijáró trófeát a legendás edzőről, az első két Super Bowl bajnokáról, Vince Lombardiról nevezték el. Ennek érdekessége, hogy nem vándorserleg, mint a sport sok más híres trófeája, hanem minden évben újat készítenek – az elsőt a Tiffany gyártotta –, s a bajnok örökre megtarthatja.

S ha már a két mai legnagyobb sztárról és neves edzőkről esett szó, említsük meg, hogy az amerikai futballnak magyar vonatkozása is van. Az NFL egyik alapító tagja a Medve papának is becézett George Halas volt, akinek szülei a mai Csehország területén éltek, s onnan vándoroltak ki Chicagóba. Halas több rekordját a szintén magyar felmenőkkel rendelkező Don Shula döntötte meg. A leghíresebb magyar játékosok az 1960-as és '70-es évekből Larry Csonka (Miami Dolphins és New York Giants) és Joe Namath (New York Jets). Utóbbi, akit Broadway Joe-nak is becéztek, azért változtatta meg családnevét, hogy az amerikaiak az eredetivel megegyező Nemetnek ejtsék.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás