2024. szeptember 5., csütörtök
A VASÁRNAPI FEKETE MELLÉ

Névadás

Egy nem túl jelentős ügy miatt is kedvező helyzetben vannak azon országok polgárai, amelyek csak meséből ismerik a kétszeres rendszerváltás fogalmát. Azt, amelyen például a II. világháború után a kelet-európai országok estek át. Ezekben ugyanis a polgárok jó része kétszer is lakcímet váltott akkor is, ha végig ugyanabban a házban élt. Ahogy változott a rendszer, úgy változtak az utcák és terek nevei, több esetben pedig a kilencvenes évek elején visszakapták a korábbi nevüket.

Sokszor csak nagyon kevesen tudják, hogy kiről is kapta egyik-másik utca a nevét, hisz a Google kereső sem ismeri fel őket, ami könnyen elkerülhető lett volna, ha nem csak az aktuális hatalom által fontosnak tartott személyek érdemelnék meg ezt a kitüntetést. Ha az utcákat nemcsak a vitathatatlanul neves emberekről, hanem más jól hangzó fogalmakról is elneveznék. Újvidéken így nem kapta vissza régi nevét a valamikori Rozmaring utca, hanem továbbra is Géri Károlynak, a Petőfi brigád első politikai biztosának a nevét viseli.

Mivel egyszerre sok utca neve változott meg, s nálunk nem hagyták helyükön a régi táblákat is a könnyebb igazodás végett, mint például Budapesten, ebből sok bonyodalom adódott, és a legidősebb őslakosokat is meglephetik a vidékről érkezők kérdései, nem is beszélve arról, hogy annak idején jó nagy tumultus volt a lakcímcseréből kifolyólag az illetékes tolóablakok előtt.

Kapott viszont utcát időben és jócskán késve is Újvidéken a város néhány jeles személyisége. Puszta kíváncsiságból jártam én is a Szeles Károly utcában, amely a Heréskertben található, de csak a minap tudtam meg egészen véletlenül, hogy vagy tíz éve dr. Adolf Hemptnek is van utcája, akiről a városban biztosan kevesen tudnak, noha ő alapította 1923-ban az újvidéki Pasteur-intézetet, ami révén többet tett a közegészség ügyéért, mint sok más. Hempt korábban valószínűleg azért nem kapott utcát, mert a neve túl rosszul hangzott az akkori hatalomnak.

Ha már a névadásnál tartunk, érdekes, hogy Szerbiában és ezáltal Vajdaságban is nehezen honosodott meg a klubok és sportlétesítmények híres sportolókról való elnevezése. Kivétel Jovan Mikić Spartak, de ő sem azért lett névadó, mert atléta volt. Időközben ismert lett a Korać kosárlabdaklub és a Boškov fociközpont, mostanában pedig Belgrád jár elöl a Muškatirović sportközponttal és a Rajko Mitić stadionnal. Újabban két híres kosárlabdaedző emlékének adóznak, hisz az újbelgrádi csarnok Ranko Žeravica nevét viseli, s a Pionirból nemsokára Aleksandar Nikolić csarnok lesz. Személy szerint már csak az érdekel, meddig marad Karađorđe az újvidéki focistadion névadója. Semmi sem indokolja ugyanis, hogy olyan történelmi személy nevét viselje a városi stadion, akinek éppenséggel semmi köze sem a városhoz, sem pedig a focihoz.