2024. július 16., kedd

Nem bántja a szemét?

Amikor az ember felváltja a néhányadik tízest, akkor nagyon jól tudja, hogy nemcsak az évszakok ismétlődnek, hanem szinte minden. Itt a december, akkor jön a Coca-Cola, hogy újra rózsaszín világba röpítsen bennünket! A világ legnépszerűbb alkoholmentes italának reklámja a karácsonyi mesés hangulat, a szeretetteljes várakozás talán legcsodálatosabb tévés megnyilvánulása. Próbáljon egy ilyen reklám után valaki előhozakodni azzal, hogy tulajdonképpen kártékony itallal van dolgunk! Nemigen tántoríthatnánk el, még akkor sem, ha reklámokkal gyakran tele a hócipő.

Mobiltelefon-hirdetésekből például annyi van a szerbiai tévécsatornákon (is), hogy már-már azt hihetnénk, más „iparág” nem is létezik ebben az országban. Pedig csak konkurenciaharc folyik. A különféle 1 dináros készülékeknek se szeri, se száma, amivel természetesen szédületes mennyiségű SMS-csomag és ki tudja, mi nem jár. Csak egy baj van, előbb-utóbb fizetni kell érte. A sörreklámok a nyár elmúltával alábbhagytak, de azért jönnek a többiek sógorostul. Mondjuk, a bankhiteleket népszerűsítő hirdetések. Szinte kábulatba ejtenek, hisz általuk egykettőre lakáshoz, szigeteléshez, készpénzhez, nyaraláshoz-teleléshez, autóhoz vagy egyszerűen tüzelőhöz juthatunk. Az álom persze nem tart sokáig, de az a pár másodperces mesebeli pillanat elég ahhoz, hogy elültesse bennünk azt a kihívó gondolatot, hogy minden bajunk „megoldódik”, ha a bankhoz fordulunk.

TARTALOM

Éveken át épp ebben az időszakban dobták piacra a gyerekek körében nagy sikert arató játékokat: távirányítású autókat, síró babát vagy vizet ivó, majd pisilő játékbabát, különféle Barbie-kat, Thomas-mozdonyokat…, nyilván a végére sem érhetek ennek a felsorolásnak. Pedig a „forgatókönyv” rendkívül átlátszó és rendre megegyező: agyonra ismételni a képsort, hogy végül szükségérzetet váltson ki az érintettekben. S ha a gyereket egyszer sikerült „bepalizni”, akkor visszaút nincs, vagy a szülő, vagy valaki a családból meghajol őfelsége, a vágy hiú tárgya előtt.

Vannak kifejezetten jól gyártott reklámok, de a nagy átlag mégsem sorolható ide, a szellemes, ötletes, netán hasznos hirdetések kategóriájába. El tudom képzelni, hogy jóval több közhasznú reklám köszöntsön ránk, pl. a környezetvédelem, a tolerancia vagy az egészséges táplálkozás témaköréből. Mindez nagyon hatékonyan működik a fejlettebb országokban. Persze nálunk is van egy-egy nekifutás, de konzekvens, tudatformáló célzatú, átfogó kampányról nemigen beszélhetünk. Az államnak láthatóan sem pénze, sem indíttatása nincs a tömeges szemléletformálásra.

Az első nagy(obb) szabású környezetvédelmi kampány Magyarországon például a nagyon találó Nem bántja a szemét? mottóval indult, s igen eredményes volt, hiszen a képernyőről, és óriásplakátokról egyaránt „köszöntötte” az embereket, a tudatba ivódott. A kezdeményezés hozott is szerény eredményt, de a média értő figyelme és némi pénz segítségével pompás kampány épülhetett volna rá, ezek híján azonban az ötletes akció elszigetelt próbálkozás maradt. Maradunk hát veszteg a szebb időkig. Addig azonban kellemes ünnepnapokat!