Atata kipróbálta magát mint szakácsművész, de nem volt benne köszönet! Annyi se, mint amikor a Bernabics Anna a felvirágoztatással kísérletezik, és folyton melléfog. A borsólevest elsózta, mármint atata, a kolbászos krumplipaprikást pedig annyira lekozmásította, hogy még a Cirmi cica se volt hajlandó megkóstolni! Csak beleszagolt, és rögtön megrázta a lábát megvetése jeleként. Így adva a főszakács tudtára, hogy dobhatja az egészet a kukába.
Úgyhogy végül is burekot ebédeltünk a sarki péktől. Az legalább ehető volt.
Amama ugyanis elutazott az Amálka tantihoz Szegedre, hogy egy kicsit megpihenjen, ahogy szokta mondani: a két nehezen elviselhető, macerás férfiembertől, mármint atatától meg tőlem. De előbb alaposan kioktatta a fatert, hogy mi hol van a konyhában. A lábasok alul, a tányérok felül, a fűszerek a felső polcon, étolaj, ecet a spájzban. Ha netán főzésre szánná magát, amit azért nem ajánl neki.
– Ne izgasd magad, Tematild, nem vagyok buggyant, mindent megjegyeztem, amit mondtál – válaszola a fater sértődötten.
De még ki se kísértük amamát a buszra, máris mindent elfelejtett. Hol a krumplit nem találja, hol meg a lisztet. Mert ő is pont olyan feledékeny, mint a Zacsek sógora.
A múltkor panaszkodott a sógor a kocsmában az ivócimborájának, hogy teljesen kiment fejéből, hogy mit mondott neki a felesége.
– Hát egy istennek se tudok visszaemlékezni, cimbora, hogy mit mondott az asszony... Azt, hogy igyak meg egy sört és tízre legyek otthon, vagy azt, hogy igyak meg tíz sört és egyre legyek otthon?
Atata nem is haragudott, hogy magunkra maradtunk, mert a divatos tévés főzőcskeműsorokat nézve ő is kedvet kapott egy kis szakácskodásra. Manapság a menő séfek olyan ügyesen forgatják a fakanalat, hogy lepipálják a legtapasztaltabb szakácsnőket is! Olyan hírességek vannak köztük, akikért versengenek a nagy éttermek, és milliós gázsit fizetnek nekik. Egymást érik a szakácsversenyek, nemzetközi díjakat osztanak ki közöttük.
A fater is mindjárt másnap nekigyürekezett, hogy kipróbálja a tévében látottakat. Engem pedig odaállított kuktainasnak, hogy tanuljam a szakmát. Én adogattam neki hol a sót, hol a paprikát. Azt mondta, nem is árt, ha belekóstolok a szakácstudományba, mert amilyen időket élünk, ki tudja, hol fogok és milyen szakma mellett kikötni. Még az is megtörténhet, hogy elszegődöm egy luxustengerjáróra, és akkor nagy hasznát vehetem a tőle ellesett fogásoknak. Amikor majd a pénzes turistáknak fogok válogatott finomságokat főzni.
Ami mellesleg nem is rossz szakma, mindenesetre sokkal jobb, mint ha informatikusnak mennék, akikkel már Dunát lehetne rekeszteni. Vagy neadjisten pedagógusnak. Egy menő hajószakács annyit keres, hogy háromszor zsebbe tudná tenni a legtrükkösebb képviselőt is, még ha több napidíjat is vesz fel naponta. Vagy azt a fifikás haladópárti honatyafit, aki annyi útiköltséget számolt el, mintha körülutazta volna a Földet, pedig ki se mozdult Belgrádból.
Elsőként a fater egy finom házias különlegességgel akart indítani: kolbászos krumplival, bácskai módra.
Sajnos ezzel a menüvel nem nevezhetett volna be egyetlen komolyabb versenyre sem.
Mindegy, holnap a rizses hús rejtelmeivel ismerkedünk, azt állítólag nem lehet elrontani. Atata felajánlotta, hogy készít nekem banános muffint is, de lebeszéltem. Kár lenne azért a finom banánért.
– Én is megpróbálkoztam a múltkor a főzőcskével – dicsekede a Zacsek. – Amikor a feleségem meg az anyósom egy hétig nem volt itthon. Itthagyták a szakácskönyvet is, de semmi hasznát sem vettem.
– Hogyhogy, Zacsek, olyan bonyolult ételek voltak benne?
– Nem azért, hanem mert mindegyik recept úgy kezdődött, hogy „végy egy tiszta lábast”.
A pénzes Takács meg azzal dicsekszik, hogy idei nyaralásukon alkalma volt belekóstolni a spanyol konyha remekeibe! Többek között eljutott a híres pamplonai Bikafuttató Fesztiválra, este pedig betért az aréna melletti étterembe, ahol a ház specialitását kérte. Ki is hoztak neki egy nagy tálat, sok burgonyával, kukoricával, a közepén két öklömnyi húsféleséggel.
– Mondja, mi ez? – kérdi a pincértől.
– Ez, senor, a legkülönlegesebb fogásunk: a kajonesz. Minden este az aznap ledöfött bika heréjét készítjük el.
Takács kicsit fanyalog, de mégis megkóstolja a kajoneszt. Végül is nagyon ízlik neki, annyira, hogy másnap is betér, és újra azt rendel. Ki is hoznak neki egy hasonló tálat, de a vendég elégedetlen.
– Mondja, mi ez? Hisz tegnap sokkal nagyobbak voltak a golyók!
– Hja, senor, néha előfordul, hogy a bika győz.
PISTIKE, trükkös kukta és leendő hajószakács