„Szíveskedjék terpeszállásba állni, mélyen előrehajolni, s ebben a pozitúrában maradva, a két lába közt hátratekinteni: Köszönöm”. – Örkény így fogalmazta meg, hogy mi a groteszk. Pedig nem vicces írásoknak szánta szövegeit, hanem véres valóságnak. Ahogyan ő fogalmazott 1975-ben: „Az igazság az, hogy ilyen az a világ, amelyben élünk. Lehet, hogy amit írok, annak nincs általános érvénye, mert talán csak a mi mai magyar világunk ilyen. De amit fonáknak, groteszknek vagy humorosnak vélnek írásaimban, azt én egy mosoly nélkül írom le, mert véres valóságnak látom, tehát olyannak ábrázolom.” Az Örkény 100 című tévéműsor hozza közelünkbe újra a múlt század második felének kimagasló íróját, melyet a Duna World ismétel, egy évvel a groteszkmester születésének 100. évfordulója után (péntek, 21.20). A műsor az egypercesek stílusát idézve rajzol hangulatos portrét az íróról. Nagy kérdés, hogy a mai korban is megszületnének-e egypercesei, az intellektuális lázadás milyen irányba vinné Örkényt, ha ma is élne?
Mint a műsor sugallja, valóban egy szerencsétlen korban vált íróóriássá, megtörténhet egy más korban nem is vált volna azzá. Esterházy Péter író túlélőgyakorlatoknak nevezte írásait. „Nem azért hogy elfedjék, elvicceljék a brutalitást, hanem ellenkezőleg, törékenységükben, akár nagyvonalúságukban megmutassák azt”. Miközben a műsor alapján kiderül, az író úgyszólván titokban írt, néhány szabad órájában, melyeket sikerült ellopnia a történelemtől. Talán ez az oka, hogy mindig szűkszavúságra törekedett, rövidségre, pontosságra, a lényeget keresve, sokszor kapkodva, minden csöngetéstől összerezzenve, mert sem a postától, sem más érkezőtől nem sok jót várhatott. Ez a magyarázata annak is, hogy újszülöttként talán elérte a tökéletességet, de aztán csak kopott, csúszott, bukdácsolt, és bár egyre jobban kitanulta a mesterséget, önmagát, a magában rejlő beteljesülést mindig elérhetetlennek érezte.
Hihetetlenül gazdag, gondolatébresztő az Örkény 100, akár egy évvel azután is, hogy időszerűségét „vesztette”. A Seres Tamás rendezte műsorban özvegyén, fián, a pályatársakon kívül neves színészek működnek közre. Érdekes, hogy nem csak a tévések találták továbbra is időszerűnek Örkényt. Pécsett például a magyar kultúra napját az író egyperceseit táncban adták elő. A centenáriumra készített honlap (orkenyistvan.hu) kiváló tájékozódást ad Örkény dolgai között természetesen továbbra is. Voronyezsben Örkény István Napokat tartottak a történelmi, voronyezsi áttörés és a II. magyar hadsereg doni katasztrófájának 70. évfordulója alkalmából. Pályázatokat hirdettek… Mégis legmélyebbre, legszélesebb ívben valószínű a tévé hangja hatolt.