2024. november 24., vasárnap
TÉVÉJEGYZET

Megváltozott női álmok

Húsz éve, 1993 áprilisában indult el az Egyesült Államokban a Walker, a texasi kopó, a sorozatot aztán több mint száz országban tűzték műsorra. A sztorihoz Chuck Norris egyik filmje szolgáltatta az alapot, a sorozat pedig szinte azonnal tízmilliós nézettséget hozott az Egyesült Államokban, majd rekordokat döntött világszerte. A siker kulcsa kétségkívül Chuck Norris volt, aki nemcsak különféle harcművészeteket népszerűsített a produkcióval, hanem – s ezt talán kevesen tudják – ő adta elő az Eyes Of The Ranger című főcímdalt is. Még kirívóbb, hogy Norris sorozatának köszönhetően nőtt a harcművészetek népszerűsége világszerte, minden bizonnyal a fiatalabb korosztály körében is.

A női témákat feldolgozó, női szereplőket felvonultató sorozatoknak viszont egyenesen kitapintható a hatása – állítják újabb stúdiumok. A Szex és New York, a kevésbé ismert Született szinglik (Cougar Town), a Csajok, a Született feleségek mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy jelentősen megváltozott a fiatal, csakúgy az érett nők szemlélete életvitelükről, értékrendjükről, a hagyományos férfi-nő kapcsolatról.

Courteney Cox, Felicity Huffman, Teri Hatcher, Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, és a többiek hihetetlen népszerűségre tettek szert a sorozatoknak köszönhetően, ám ez nem annyira meglepő, mint az, hogy a sorozatok odahatottak, hogy mind természetesebbé válik az idősebb nők kapcsolata fiatalabbakkal, hogy jócskán kitolódott a házasságkötés, a gyermekvállalás időpontja, hogy általános jelenséggé vált a szingli életforma a nők harmincas életéveiben is… Világjelenségről van szó, tehát mindez, ami a nők fejében történik – így nálunk is –, nem magyarázható kizárólag gazdasági okokkal, nem fogható fel a patriarchális felfogás elleni egyfajta küzdelemként, sem pedig balkáni specialitásként. Sokan osztoznak azon a véleményen, hogy ezek a sorozatok, ha nem is elindítói egy folyamatnak, de mindenképp hozzásegítették a nőket ahhoz, hogy rádöbbenjenek szükségleteikre, bátrabban kezeljék azokat, maguk kreálják ízlésüket, és igyekezzenek megtalálni boldogságukat. Ezek a sorozatok egyfajta „útmutatást”, modelleket is adnak ahhoz, hogyan legyünk sikeresek. Pszichológusok szerint a sorozatok jól körvonalazott főhősei megmutatják, hogyan kell öltözködni ahhoz, hogy népszerűek legyünk, milyen tartással lehet bizonyos társadalmi pozíciót elérni, hogyan kell elfogadtatni magunkat, élvezni az életet, vagy kezelni bizonyos helyzeteket. Aki nem akar nyomdokaikba lépni: tehát Carrie, Miranda, Charlotte, vagy Samantha… sorsára jutni, az nemigen választhat mást, mint a korai családalapítást már a húszas életéveiben.

A filmkészítőknek pedig marad a megváltozott női álmok kergetése, a nagy ő keresésének örök témája, melyet egészen szépen kiegészítenek a remek háziasszony, az igazi családanya, vagy az önálló, sikeres üzletasszony, nem kevésbé az odaadó szerető témái, barátokkal, ellenségekkel, csalódásokkal és örömökkel. A látszat mögött, a felszín alatt persze ezer kérdés és titok lappang, magyarán: hálás befektetés a filmgyártóknak a női téma.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás