2024. november 24., vasárnap
TÉVÉJEGYZET

Kalandok és kommentek

Néha határozottan hiányolom a magával ragadó kalandot a képernyőről, épp ezért májusi szabadságom idején kíváncsian fogadtam A kincses sziget legújabb, tavaly készült változatát Elijah Wooddal, Donald Sutherlanddel a főszerepben. A háromórás minisorozatot az RTL Klub vetítette, méghozzá abból az alkalomból, hogy a hónap folyamán, 23-án volt kereken 130 éve Robert Louis Stevenson legismertebb kalandregénye megjelenésének. A kincses sziget valójában minden vadromantikus kalóztörténet őse. A lakatlan szigettel, őrült vademberrel, halott kalózkapitánnyal és egy rakás arannyal zsúfolt történetet mindenki ismeri, a legtöbb gyerek ma is 12 éves kora körül olvassa a regényt, azaz pont annyi idősen, amennyi a kalózok közé keveredő Jim Hawkins volt a kincses szigetre vezető expedíció idején. Az árulásokban és titkokban bővelkedő regényre Hollywood is hamar lecsapott: rengeteg mozifilmes és tévés feldolgozás született belőle az elmúlt 100 évben. A legelső, 1912-es verzió után a Disney az 50-es években egy egész Kincses sziget-tévésorozatot épített Robert Newton kövérkés Long John Silver-figurájára köré, akit egyébként az 1972-es változatban már Orson Welles alakított. A tévés verziók közül az 1990-esben Christian Bale volt Jim Hawkins és Charlton Heston a féllábú Silver, a lázadást szító, közönségkedvenc hajószakács. A Disney 2003 óta összesen 3,6 milliárd dollár bevételt termelt a Karib-tenger kalózai-mozifilmekkel, így magától adódott, hogy a nyerészkedő tengerentúliak nem hagyják annyiban a témát.

A tavaly készült, nagy neveket felvonultató, nemrég sugárzott sorozat még címében sem eredeti: A kincses sziget, ezenkívül úgy rossz, ahogy van. Nemcsak nem mutatkoznak meg rajta korunk ismérvei, hanem a sztori sem kínál sajátos ötleteket, fantáziátlan, marad jószerével annál, amit írója már 130 évvel ezelőtt papírra vetett. A háromórás sztori nagyon könnyen beleférne egybe, sőt az még jót is tenne neki. Kicsit unalmas, kicsit vontatott, időnként ok nélkül erőszakos..., magyarán csalódni fog az, aki kalandvágyból ül le tévézni.

Ennél jóval nagyobb kalandot élt meg a Magyar Televízió néhány munkatársa az elmúlt napokban, amikor egy jó kis baki miatt egyik pillanatról a másikra munka nélkül maradtak. A hírek szerint pereskedés lesz a dologból, hiszen Szebeni István híradós műsorvezető úgy érzi, igazságtalanul jártak el vele szemben. Talán sokan azt sem tudják, miért tűnt el oly hirtelen a képernyőről. Az ominózus éjszakai (0.10-kor kezdődő) Híradóban ugyanis csaknem úgy tűnt, hogy Szebeni mikrofonját akkor is bekapcsolva hagyták, amikor ő nem remélte, majd később kiderült, mégsem ez történt, mert a Híradó felvételről került sugárzásra. Más történt: a nem vágott verziót kezdték sugározni. Hogy mi ebben a baj? Az, hogy Szebeni trágárkodása is képernyőre került, mert két szereplése között úgy mellékesen kiba.....nak nevezte a Híradót, melyben sajnos meg kell különböztetni a tegnapot a mától. Nem idézném szó szerint, noha bárki elolvashatja, sőt megnézheti a világhálón. A „kalandos” eset után a jogi útvesztők következhetnek, amit egy szellemes kommentelő a következőképp lát: „Szebeni István az MTVA mellett beperli a bazdmeg szó kitalálóját is. Ugyanis, a híradós állítása szerint nem történhetett volna meg ez az incidens, ha a magyar köznyelvben nem lenne ismeretes ez a kifejezésmód”. Hát, könnyű a kommentelőnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás