2024. július 16., kedd
TÉVÉJEGYET

Kifulladásig

Úgy hírlik, új vetélkedőre készül Ivan Zeljković, a Zeka Milionernek becézett, népszerű műsorvezető. Jelezte, hogy az új vetélkedő egyfajta átmenet lesz a jól bevált Legyen Ön is milliomos! és az Ivan Ivanović-féle show-est között. Tekintettel Zekára, bizonyosan nagyon könnyed műsor motoszkál a fejében, ez alapjában véve azonban nem baj. Különösen akkor nem, ha végignézzük a kínálatot, és kiderül, a vetélkedő mint műfaj csaknem teljesen eltűnt a szerbiai tévécsatornák kínálatából.

Miért? Túl igényes a műfaj? Sokkal egyszerűbb és olcsóbb „valóságshow”-kat gyártani? Minden bizonnyal van némi igazság a sorakozó kérdésekben, hiszen közismert, hogy a televíziós vetélkedők a tévéházak csúcsteljesítményeit képezik. Minden tévéház, mely magas költségvetésű vetélkedőket képes gyártani, stabil és szolid nézettségnek örvend. Szerbiából az éj leple alatt tűntek el a vetélkedők, helyüket show-műsorok, szappanoperák foglalták el. Az egyetlen kvíz, mely hihetetlenül hosszú ideje a képernyőn van, az a belgrádi, azaz a szerbiai RTV Kirakójátéka, melyet az SZRT 1-es csatornáján kísérhetünk figyelemmel minden áldott este 19 órától az esti Híradó előtt. Talán a pénz hiánya okozta a többi vetélkedő: a Magas feszültség, a Leggyengébb láncszem, az Orosz rulett vagy a csatornáról csatornára vándorló „Milliomos” vesztét? Vagy a Kirakodójáték példája épp az ellenkezőjét bizonyítja? Talán mégsem a pénz lenne a legfontosabb tényező, hiszen ez esetben hogyan maradhatott volna fenn húsz éven át ez a sajátos nyelvészeti-logikai alapokon nyugvó játék?

Igazán hihetetlenül hangzik, hogy a háború hevében, 1993-ban útjára indított vetélkedő még mindig nem fulladt ki. Nem túl nagy nyereménnyel jár, de naponta újabbnál újabb bravúrokra készteti a műsorkészítőket. Arról nem is szólva, hogy az is sajátos rekord, hogy húsz éven át nap mint nap újabb jelentkező mutatkozik be, aki vállalja a nyilvánosság előtti felsülés kockázatát, ami nem is túlzottan lehetetlen, hisz a Kirakodójáték sok más vetélkedővel ellentétben nem a szerencsére, hanem a tudásra épít.

Nem vitás, hogy mégis lejárt a vetélkedők aranykora, Szerbiában különösen. Nyilván nincsenek meg azok a támogatók, akik vállalnák a nyereményalapok feltöltését. A közönség sem nagyon hisz már abban, hogy tudásával pénzt kereshet. Ha „könnyen” akar pénzhez jutni, akkor inkább elmegy a fogadóirodába. Gond az is, hogy a tévéházakban sincsenek olyan szakemberek, akik képesek lennének színvonalas kvízek készítésére.

Sokak számára a vetélkedők egyszerűen elvesztették népszerűségüket. Szerintem azonban nem, ellenkezőleg, hiszem, hogy továbbra is a legnézettebb műsorok lennének, amennyiben megfelelő csomagolásban készülhetnének. Az emberek szeretik a játékot, szeretik a tudásukat próbára tenni, és szeretnek nyerni is. A Magyar Televízió 2011 őszén indította útjára Gundel Takács Gábor vezetésével a Maradj talpon!-t, amely azóta is kivételesen népszerű. A műsor persze még igen távol van a két évtizednyi fennmaradástól, változatos tálalás esetén azonban minden esélye megvan arra, hogy még sokáig szórakoztassa és művelje a nézőket. A műsor gyártója, a Show and Game szerint a műsor nézettségének egyik titka az a titokzatosság, mely a zuhanást övezi. Vagyis a játékosok szerződésben vállalják, hogy nem nyilatkoznak arról, mi történik zuhanás után, vagy ha mégis, akkor kártérítést fizetnek.

Bármi is legyen a titok vagy a magyarázat, a jó vetélkedőnél nincs jobb fő műsoridőben.