2024. július 19., péntek

Étkezzünk változatosan!

Dr. Zorica Dragaš szerint orvosi tanácsra fogyasszunk táplálékkiegészítőket

Miért döntenénk a táplálékkiegészítők mellett, mikor egy átlagos, egészséges felnőtt ember a rendszeres és egészséges táplálkozással is beviheti a szervezetébe a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és fehérjéket – állítja dr. Zorica Dragaš, a szabadkai Közegészségügyi Intézet egészség-népszerűsítő központjának orvosa. Mint kiemelte: azok, akik kénytelenek táplálékkiegészítőket fogyasztani, kérjék ki a szakorvos tanácsát!

– Az akut és krónikus betegeknél, illetve egy meghatározott betegségből való kilábalás során a szakorvos bizonyos táplálékkiegészítőket ajánl, de ilyenkor meghatározza, milyen táplálékkiegészítőt szedjen a beteg, mennyit és mennyi ideig. Az aktív sportolók esetében is szükség lehet bizonyos vitaminok vagy fehérje pótlására, de soha nem ajánlott, hogy erről maguk döntsenek, csak szaksegítséggel tegyék azt! – emelte ki dr. Zorica Dragaš.

Miért nem ajánlott, hogy magunktól szedjük a vitaminokat vagy táplálékkiegészítőket? Veszélyesek lehetnek a szervezetünkre?

– Mindenekelőtt azt kellene megvizsgálni, hogy miért szeretnénk a vitaminokat pótolni. Csupán megelőzés céljából, vagy mert éppen népszerűsítik, esetleg azt érezzük, hogy valami nincs rendben az egészségünkkel? Tudni kell, hogy egy egyszerű vizsgálattal meg lehet állapítani: szükség van-e táplálékkiegészítőkre, vagy csak növelni kell a hiányzó tápanyagokat tartalmazó élelmiszerek mennyiségét az étrendünkben, vagy például a vérszegénységnél esetleg többet segíthet a hegyekben tett séta? Hiszen sokszor ebben az esetben nemcsak vashiányról van szó, hanem folsavból is hiányt szenved a szervezet. Tehát mindenképpen ki kell kérni az orvos tanácsát, így sok kellemetlenséget elkerülhetünk. Az sem mellékes, hogy ebben a nehéz gazdasági helyzetben nem tesszük ki magunkat felesleges költségeknek.

Egyes táplálékkiegészítők ugyanakkor károsak is lehetnek az egészségünkre. Vegyük például a zöldkávékivonattal kapcsolatos nemrégi esetet! A fogyasztótabletta a legkeresettebb volt a piacon, de visszavonták, mert a vizsgálatok során kiderült, hogy káros a szervezetre. Most egyes gyártóktól mégis újra kapható...

Miért jobb, ha természetes alapanyagok révén visszük a szervezetünkbe a szükséges tápanyagokat?

– Mert az élelmiszerekben éppen a megfelelő formában vannak jelen azok a tápanyagok, amelyek szükségesek a szervezet egészséges működéséhez, vagyis a szervezetünk könnyen feldolgozza őket. Tudniillik sohasem lehetünk biztosak abban, hogy a táplálékkiegészítőkben milyen formában van jelen a vas vagy a kalcium, esetleg vitamin, ásványi anyag, és nem tudhatjuk, hogy megfelel-e a szervezetünknek. A táplálékkiegészítőket sokszor a reklámok hatására vagy ismerőseik tanácsára vásárolják az emberek, de ez nem bizonyíték arra, hogy azok jók is.

A táplálékkiegészítők esetében azt is figyelembe kell venni, hogy az ellenőrzés foka korlátozott. Minden terméket bevizsgálnak, de a törvény előírásainak megfelelően csak egyes összetevőkre összpontosítanak, míg más elemeket nem ellenőriznek, így nem határozzák meg azok mennyiségét sem a különböző preparátumokban. Sohasem lehetünk tehát abban biztosak, hogy mindaz, amit feltüntetnek a különböző táplálékkiegészítők csomagolásán, megtalálhatók-e bennük a jelzett mennyiségben. Ezért is gondolom, hogy a legjobb, ha a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, fehérjéket természetes úton, rendszeres és helyes táplálkozással visszük be a szervezetünkbe. Hiszen ha a szervezetet elegendő és változatos élelmiszerrel látjuk el, kiválaszt magának mindent, amire szüksége van. Ha táplálékkiegészítőket is használunk, vitaminok vagy ásványi anyagok túladagolása is felléphet.

Nyár van, a piacokon gazdag a friss zöldségféle- és gyümölcsválaszték. Ezt ki kell használni. Nem szükséges a legdrágábbat megvenni, csak az a fontos, hogy friss legyen és változatos, hiszen mindegyik zöldségféle tartalmaz olyan tápanyagokat, amelyek szükségesek a szervezetünknek – hangsúlyozta a doktornő.