2024. november 25., hétfő

Hogy jól érezzék magukat a bőrükben

Adott korban mennyi mozgásra van szükségük a gyermekeknek?- Test és lélek

A szülők nagy része előbb-utóbb szembesül azzal a kérdéssel, hogy milyen sportot válasszon gyermekének. Mindenki tudja, hogy mozgásra van szüksége, az iskolákban azonban egyre kevesebb időt szentelnek erre. A tornaórák nagyjából abból állnak, hogy egy-két labdát kapnak a diákok, aztán találják fel magukat, sok helyen azonban még a tornaórákat sem tartják meg. Pedig a mozgás, a sportolás sokkal fontosabb a kicsik számára, mint azt sokan gondolnák. A gyermekek mozgásáról és sportolásáról dr. Borko Vukosavljev szakorvossal, az újvidéki limáni egészségház sportorvosi részlegének vezetőjével beszélgettünk.

Miért kell sokat mozogniuk a gyermekeknek?

– A gyermekeknek nagy szükségük van mozgásra, több okból kifolyólag. A legfontosabb ezek közül az egészségügyi szempont. Az utóbbi 20 évben több mint kétszeresére nőtt a túlsúlyos gyermekek száma, a mozgás pedig, persze a megfelelő étkezés mellett, a legjobb módja annak, hogy ellenőrzés alatt tartsuk a testsúlyt. A mindennapos mozgás ezenkívül nagyban hozzásegít ahhoz is, hogy csökkenjen a cukorbetegség vagy az érrendszeri megbetegedések esélye felnőttkorban.

Milyen korban kell mozgásra szoktatni a gyermeket?

– Nagyon fontos, hogy már óvodáskorban elegendő figyelmet szenteljünk a kicsik mozgására, hogy az szokássá alakulhasson a későbbiek folyamán. Egyes országokban külön stratégiát dolgoznak ki a legfiatalabbak testi egészségének a megőrzésére. Az iskolákban különféle módokon népszerűsítik a mozgást, hangsúlyozzák fontosságát, és különböző akciókat szerveznek, hogy a gyermekeket szórakozás közben megtanítsák az egészséges életmódra. Sőt törvénybe foglalták például azt, hogy az iskolásoknak naponta 60 percnyi mozgásra van szükségük, míg a fiatalabbak számára egy és fél óra hosszat irányoztak elő.

Mikor mennyi mozgásra van szükségük a gyermekeknek?

A 2 és 4 év közötti gyermekeknek napi 90 perces aktívmozgásra van szükségük, ebből legalább félórányi irányított aktivitásra. Ezt tervezni kell, feladatokat állítani vagy olyan mozgási lehetőséget kigondolni, amit szívesen végeznek. A további egy órának viszont szabad mozgásban kell eltelnie, hogy játszva tornázzanak. Lehet velük sétálni, és hagyni kell őket sokat mászni, triciklit hajtani, labdát rúgni.

A 4–6 éveseknekmár napi két óra mozgásra vanszükségük, ebből egy óra szervezett, egy óra pedig szabad legyen! Ők már futnak, ügyesen labdáznak, kerékpárt hajtanak, úsznak, táncolnak. A hat évnél idősebbek már koordinált fordulatot képesek tenni maguk körül, jobbak a motorikus képességeik, ami sokat jelent a sportban. Ebben a korban már olyan feladatokat lehet adni a gyermekeknek, amelyekkel az erejüket fejlesztik. Nem súlyzókra gondolok, hanem például fekvőtámaszokra vagy távolugrásra. A hat évnél idősebbek már bekapcsolódhatnak szervezet sportolásba is, habár ez meglehetősen kényes kérdés. Ebben a korban a gyermekek megértik a játékszabályokat, de még nem lehet pontosan tudni, milyen sporttal szeretnénekfoglalkozni, és ezt nem is szabad erőltetni. Láthatunk olyan kicsiket, akik amint kilépnek a szabadba, rohangálnak és rúgják a labdát, de akadnak olyanok is, akik sétálnak és virágot szednek. Tehát mozgásra kell buzdítani a gyermekeket, de figyelmeseknek kell lennünk, nem szabad csak egyfajta sportot erőltetnünk. Vannak, akik a csoportos sport felé hajlanak, vannak viszont olyanok, akik egyénként szeretnek érvényesülni.

Mire figyeljenek oda a szülők gyermekeik szabadidejének megszervezésében, hiszen nem csupán mozgással telik el egy nap.

– Nálunk nem is annyira a szabadidős mozgással van gond a gyermekeknél, mert nagyjából eleget tesznek az említett követelményeknek. Főleg a maradék időtöltés körül adódhatnak nehézségek, mert a szabadidejük legnagyobb részét a képernyő előtt töltik, legyen az számítógép vagy televízió. Bizonyított, hogy a képernyő előtt töltött órák nagyon káros hatással vannak azokra a gyermekekre is, akik különben rendszeresen foglalkoznak mozgással. Az iskoláskor előtti gyermekek számára káros egy óránál többet a képernyő előtt tölteni megszakítás nélkül, az iskolás korúaknál pedig ez az idő két órát tesz ki. A túl hosszú így eltöltött idő kihatással van a hormonfejlődésre, és ez komoly egészségügyi gondokhoz vezethet a későbbiek folyamán.

Milyen mozgásra van szükségük?

– A testi mozgásnak három fő aspektusa van a gyermekeknél, ez a kitartás, a mozgékonyság és az erő. Mindet fejleszteni kell, persze korukhoz és testi felépítésükhöz igazodva.

Mit tehetnek a felnőttek, hogy gyermekeik megszeressék a mozgást, a sportot?

– Nagyon fontos a szülők szerepe, mert a gyermek mindig őket szeretné utánozni. Attól függetlenül, hogy olyan specifikus helyzetben vagyunk ebben az országban, amely sok problémával és megpróbáltatással jár, a szülőknek példaképeknek kell lenniük minden családban. Az étkezéstől kezdve a szabad idő megszervezésén át, egészen a sportolásig mindenben példát kell mutatni a gyermekeknek, mert ezek a szokások később, amikor felnőnek, nagy hasznukra válhatnak. A gyermekeket motiválni kell a mozgásra, és nagyon fontos, hogy ezt a szülők is megértsék.

Sokan azt mondják, hogy tornázzanak az iskolában, erre valók a tornaórák...

– Az iskolai tornaórák nem nyújtanak elég mozgási lehetőséget a gyermekek számára, sem időtartamukkal, sem tartalmukkal. Az iskolákban a tornatermeket sok helyen bérbe adják, a gyermekeknek pedig nincs lehetőségük az iskolában megfelelő mozgással, sporttal foglalkozni. Itt az ideje, hogy a sport visszatérjen az oktatási intézményekbe. Én többé nem látok semmiféle sportversenyeket az iskolákban, pedig nagy szükség lenne rájuk.

Mikor kell elkezdeni a komolyabb sportolást?

– Nagyon fontos, hogy a gyermekek számára a sport egyfajta játék legyen, játékos mozgás. Ha idő előtt ráerőltetjük a gyermekekre a komoly edzéseket, nagy esély van arra, hogy megutálják. Ezért fontos, hogy többfajta sporttal foglalkozzanak a kicsik, így mutatkozik meg legjobban, mire van leginkább hajlamuk, de a mindennapos edzéseket későbbre kell hagyni, amikor már 8-10 évesek. Láttam olyanokat is, akik 4-5 évesen kezdtek komoly edzésekbe, ők már 8-9 éves korukra komoly sportolókká váltak, de ez a nagyon veszélyes lehet a testi-lelki épségükre nézve, mert például fokozódik a krónikus sérülések kialakulásának kockázata a specializált edzések miatt. Sok konfliktus alakulhat ki abból, ha a szülők túl korán erőltetik a specializált edzéseket, a sérülésektől kezdve a gyermek kedvetlenségéig. A kicsik mozgásánál nem a sporteredmények a fontosak, hanem az, hogy jól érezzék magukat, és boldogak legyenek, míg futkosnak a szabadban. Ha így tanítjuk őket, akkor olyan személyt alakítunk ki, akinek felnőtt korára megfelelő tudása lesz az egészséges életmódról, és ezt a tudását a gyakorlatban is alkalmazza.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás