2024. július 16., kedd

Óvjuk csontjainkat!

Újvidéki akció az oszteoporózis megelőzése céljából

Az ENSZ egészségügyi szervezetének, a WHO-nak az indítványára a csontritkulás világnapját 1996-óta október 20-án tartják. A lakosság átlagéletkorának növekedésével mind többen szenvednek csontritkulásban, és gyarapszik a veszélyeztetettek száma is, így a betegség nálunk is komoly népegészségügyi gondot jelent.

Az oszteoporózist régebben csupán a szervezet öregedésével együttjáró folyamatnak tekintették, ma már tudjuk, hogy ennél jóval többről van szó. Fájdalmas betegség, mely sokszor a mozgékonyság elvesztésével jár. A csontritkulás alacsony csontsűrűséggel, a csontszövet szerkezetének megváltozásával, és ennek következtében a töréshajlam fokozódásával jellemezhető. A betegek között nagyobb a nők aránya – a kór rendszerint a menopauza után kezdődik, tehát hormonális tényezők is szerepet játszanak kialakulásában –, de a férfiakat sem kíméli.

Az oszteoporózis megelőzésére és gyógyítása céljából Újvidéken átfogó projektum készült, melybe bekapcsolódott a Vajdasági Közegészségügyi Intézet, a Vajdasági Klinikai Központ endokrinológiai, diabétesz klinikája, az újvidéki Reumatológiai Kórház, valamint a Újvidéki Egészségház. Ennek kapcsán a székvárosi egészségügyi titkárság védnökségével tegnap szaktanácskozást tartottak az általános orvosi, a munkaegészségügyi rendelőkben, a védőnővér szolgálatban dolgozók számára.

A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a csontritkulás évek hosszú során tünetmentesen fejlődik ki, s rendszerint csak az első törés után diagnosztizálják. Évente 12-20 százalékra tehető a combnyaktörés következtében történt elhalálozások száma, a becslések szerint a legveszélyeztetebbek kategóriájába tartozók 80 százaléka élete során legalább egyszer szenvedett csonttörést. Esetükben korábban nem diagnosztizálták a betegséget, és a betegek nem gyógykezeltették magukat.

A csontritkulás tünetei lassan és alattomosan alakulnak ki: hátfájás, végtag-, ízületi fájdalmak, fáradtságérzés, testmagasság-csökkenés, a csontokban húzó-szakító érzés, deformitások és csontfájdalmak jelzik jelenlétét. Röntgenvizsgálattal csak akkor derül ki, ha a csontok ásványianyag-vesztesége már meghaladja a 30%-ot. Csontsűrűség-vizsgálattal azonban fel lehet fedezni, így a hathatós kezeléseket is idejekorán el lehet kezdeni.