Azon egészségügyi ellátások esetében, melyeknél nincs meghatározott várakozási lista, s melyeket még nem képes az adott intézmény harminc napon belül nyújtani a pácienseknek, a betegeknek jogukban áll más intézményekhez fordulni, s a költségeket megfizettetni a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézettel. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, az adott egészségügyi intézménynek ki kell állítania egy, az ellátás nyújtásának lehetetlenségéről és annak okairól szóló bizonylatot. Ezt követően az érintett magánrendelőben is elvégeztetheti a szükséges vizsgálatot, a költségek megtérítéséhez pedig szüksége lesz az említett bizonylatra, a vizsgálat árát tartalmazó számlára, a kapott leletekre, továbbá a betegkönyv fénymásolatára.
Kollektív egészségbiztosítások
A munkáltató önkéntes kollektív egészségbiztosítást is köthet a foglalkoztatottak számára súlyos megbetegedések esetére. A különbiztosítás megkötésére minden jogi személynek lehetősége van, függetlenül attól, hogy magára vállalja-e a biztosítás költségeit, vagy a biztosított fizeti-e.
Bővített, kockázati tényezőket felölelő biztosítás is köthető, mely sebészeti beavatkozások fedezésére, a kórházban töltött napokra vonatkozó juttatásokra, ideiglenes munkaképtelenség napi költségeinek kifizetésére is vonatkozik.
A kollektív biztosításnak ki kell terjednie a foglalkoztatottak legalább nyolcvan százalékára, legkevesebb húsz személyre. A különbiztosításban részt vevő személyeknek általános egészségbiztosítással is rendelkezniük kell.
Elektronikus adatkezelés
Az egészségbiztosítás terén beálló változások, bejegyzések, illetve kijelentések tavaly óta, az egész ország területén, elektronikus formában is elintézhetők. A biztosítási intézet szerint ezzel jelentősen egyszerűsödött, hatékonyabbá vált az ügyintézés. Ahhoz, hogy egy vállalat kihasználhassa ezt a lehetőséget, előbb a biztosító fiókintézetével kell aláírnia a szolgáltatás igénybevételéről szóló szerződést. Ha a vállalat korábban még nem jegyezte be magát az intézetnél, ahhoz OPD űrlapra is szüksége lesz.
A biztosítottak be- és kijelentésével megbízott személynek a belügyminisztérium, a Szerbiai Gazdasági Kamara és a Posta által kiadott megfelelő elektronikus tanúsítvánnyal kell rendelkeznie. Az elektronikus ügyintézéshez szükséges fiók megnyitása teljesen ingyenes.
Külföldi biztosítottak egészségügyi ellátása
Ideiglenes szerbiai tartózkodásuk alatt a külföldi egészségbiztosítással rendelkezőknek is joguk van a sürgősségi egészségügyi ellátásra hazánkban, mégpedig a megfelelő kétnyelvű űrlapok igénybevételével. A külföldieknek, még a biztosítást igénylő esetek beállta előtt, a biztosító helyi irodájához kell fordulniuk az Ino–1-es formanyomtatványok kiadása végett, mellyel, voltaképp jogot szereznek az esetleges sürgősségi beavatkozásra. Kórházi kezelés esetén szükségük van az Ino–2-es űrlapra is, melyet az adott egészségügyi intézménynek kell kitöltenie, s a biztosító illetékes fiókintézetének kell hitelesítenie. Ha a kezelés alatt álló személy nem rendelkezik valamelyik fent említett űrlappal, az Ino–3-nak nevezett nyilatkozatot kell kitöltenie, mellyel voltaképpen magára vállalja a kapott kezelés költségeinek törlesztését.
Magyarország, Nagy-Britannia, Bulgária, Szlovákia és Lengyelország állampolgárai, a kölcsönösség elve alapján, a hazai biztosító terhére valósíthatják meg a sürgősségi ellátásra irányuló jogukat, az egyedüli követelmény, hogy hazájukban érvényes egészségbiztosítással kell rendelkezniük.
Svájc, Svédország, Norvégia és Dánia esetében a költségtérítéses egészségbiztosítás van érvényben, ez annyit jelent, hogy ezen országok állampolgárai fizetik a Szerbiában kapott egészségügyi ellátást, amiről számlát állítanak ki az egészségügyi intézménynél. Ezzel hazájukban visszaigényelhetik a kifizetett összeget.
A szlovén állampolgárok esetében január elsejétől az európai egészségbiztosítási kártya alapján rendezik az ellátás költségeit, az Ino–1-es űrlap szükséges.
Részletesebb információk a biztosító 021/ 4885-648-as, illetve 4885-610-es telefonszámán kaphatók.