2024. szeptember 2., hétfő

Szívátültetés külföldön is

A transzplantációra váró gyermekek Bécsben is várólistára kerülhetnek, Szerbia fizeti a műtéteket

A közvélemény több hónapos nyomásgyakorlása, különösképp Tijana Ognjanović halála után, Szerbia mégis megtalálta a módját annak, hogy a szívátültetésre váró gyermekeket külföldön is megműthessék. Ennek érdekében Szerbia szerződést kötött az osztrák Bécsi Általános Kórházzal (AKH), aminek köszönhetően azok a személyek, akik sürgős szívátültetésre várnak, a bécsi klinikán is várólistára kerülhetnek, sőt az esetleges műtétet is a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap állja. Az alap a külföldi gyógykezeltetésre 1,2 millió eurót különített el. Ebből az összegből az alap jelenleg öt szívátültetésre váró gyermek műtétjét tudja kifizetni, további műtétek érdekében az alapnak át kell szabnia a költségvetését. A bécsi klinikát azért választották, mert erre a klinikára viszik leggyakrabban azokat a szívelégtelenségben szenvedő gyermekeket, akik szívátültetésre várnak.

Az osztrák–szerb szerződés értelmében csütörtökön Belgrádba utazott Alfred Zukermann, az AKH gyermekszívsebésze, és megismerkedett az öt legsürgősebb szívátültetésre váró gyermek esettanulmányával. A bécsi kórházba többek között felvételt nyert Anita Balaž (12) is, aki szív- és tüdőátültetésre is vár, őt szeptember 10-én vizsgálják ki az AKH-ban. Szülei hosszú hónapok óta próbálják különböző jótékonysági eseményeken összegyűjteni a pénzt a külföldön történő szertranszplantációra, sikertelenül.

Miután a szintén szívbeteg nyolcéves Tijana Ognjanović, az egyesült államokbeli Houstonban, humanitárius akciók erőfeszítése ellenére a szívátültetés előtt meghalt júliusban, mert túl későn érkezett meg a kórházba, a szerbiai egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy módosítja a gyermekek külföldön való gyógyíttatásáról szóló rendeletet, hogy az állam pénzelhesse a műtéteket. A hír hallatára azonban a jótékonysági adományok érkezése hirtelen nagy százalékban csökkent, ezért Anita számára sem gyűlt össze elegendő pénz. A Szerbia és Ausztria között kötött szerződés ezt a reménytelen harcot látszik enyhíteni.

– A szerbiai pácienseink szervátültetéseit többé nem a szülőknek kell fizetniük, ugyanis azt államközi szerződéssel rendezzük. Ennek köszönhetően pácienseink nemcsak gyorsabban és egyszerűbben nyerhetnek felvételt kórházunkba, hanem a műtét sokkal olcsóbb is lesz – mondta Zukermann.

Slavica Đukić-Dejanović egészségügyi miniszter szerint Zukermann professzor látogatásával elismeréssel adózott a szerbiai orvosoknak és Szerbia azon igyekezetének, hogy a szervátültetések kérdését a legmegfelelőbben kezelje. Hozzátette, hogy a szervátültetés az egyik legösszetettebb műtét, és ezért nagyon fontos, hogy a küldő és a fogadó kórház is ugyanazon eljárásokat, vizsgálatokat alkalmazza.

– Megegyezésünk szerint Zukermann professzor azért érkezett, hogy betekintést nyerjen, miként tud Ausztria és Szerbia együttműködni. A szívátültetésre váró gyermekek egészségügyi dokumentációját átvizsgálva kijelentette, hogy szívsebészeink kitűnőek, és csupán a transzplantációt megelőző, közbeni és utáni eljárások egyeztetésére van szüksége – mondta az egészségügyi miniszter.

Hozzátette, hogy Zukermann professzor lesz a szupervizora azoknak a szerbiai sebészcsoportoknak, amelyek az AKH klinikán vesznek majd részt továbbképzéseken.