2024. szeptember 2., hétfő

A diéta megelőz, a gyógyszer orvosol

Olvasónk kérdezi, miért magas a vérnyomása a diéta pontos betartása ellenére. A kérdés nap mint nap ilyen formában is felvetődik: diéta vagy gyógyszer, illetve lehet-e kézben tartani a hipertóniát gyógyszer nélkül? Mindenekelőtt tisztázzuk: egészséges étkezés nélkül a gyógyszerezés mit sem ér a magas vérnyomás leküzdésében.

Michael Jackson hálószobája – ahol a sztár 2009-ben elhunyt – tele volt gyógyszerekkel és orvosi felszerelésekkel, a vég mégis elkerülhetetlen volt. A gyógyszer önmagában egyetlen betegségben sem csodaszer, mindenkor párosítani kell a megfelelő életvitellel, aminek elengedhetetlen tényezője a mi viszonyainkban is betartható egészséges táplálkozás. Ellenkező esetben az történik, hogy a beteg csalódik orvosa munkájában, s ami tragikusabb, minden gyógyszerben.

Első lépés a vérnyomás 140/80 feletti értékeinek megjelenésénél a megfelelő diéta azonnali elfogadása. Számtalan diéta hozzáférhető a világhálón vagy nyomtatott formában, egyként azt a látszatot sugallva, hogy az az egyetlen üdvözítő. A diéták összeállítói azonban gyakran nem mernek túlzottan eltérni az orvostudomány által elfogadott elvektől, inkább agyonvariálják, túllihegik őket, s feltűnésre törekedve nem egy esetben értetlenséget, zavart, netán kárt is okoznak. Az egyik kirívóan különleges ún. Atkins-diétáról, amely kevés szénhidrát és nagy mennyiségű fehérje bevitelén alapszik, ma már tudjuk, komoly szívbetegséget idéz elő. Az amerikaiak által agyonreklámozott DASH diéta pedig a mi közegünkben egyszerűen kivitelezhetetlen. Manapság a Halmy-féle, más néven „a harcosok étrendje” van a medicina górcsöve alatt, amely a kiadós vacsorát ajánlja. Dehogy vagyok én ellene a sokrétűségnek, arról azonban szeretném meggyőzni az olvasót, hogy az évtizedeken át ellenőrzött, kitartó kutatómunkával bizonyított általános elvektől nem szabad eltérni jottányit sem a variációk módija miatt. Az elfogadott életviteli elvek a vérnyomás megelőzésében ismertek, ám nem árt felidézni őket. A túlsúly leküzdése, a többszörösen magas sófogyasztás és a cukorbetegséget gerjesztő faktorok kerülése, a folyamatos stressz, a koleszterindús táplálkozás és a dohányzás mellőzése, mértékletesség az alkoholos italok fogyasztásában és fizikai kondíciónk fenntartása már gyermekkorunkban kötelező, ha nem akarunk 50–60 évesen a magas vérnyomást 80%-ban előidéző faktorral, az érelmeszesedéssel szembesülni. Nem boncolgatva az előbb említett tényezőket azért annyit megjegyzek, hogy minden égövnek megvannak a prioritásai: Japánban és a Távol-Keleten aligha aktuális a súlytöbblet, az arab országokban és Kenyában mellékes faktor a sófogyasztás. Mi, vajdaságiak a génünkben hordozzuk az összes felsorolt faktort, nagyapáink életmódját folytatva, de jótékony fizikai ténykedésüket már 50–60 éve nagyrészt kiiktatva az életünkből.

A diéta kötelező a hipertónia kezelésében, ám határai a magas vérnyomás leküzdésében igen korlátozottak. Néhány példa illusztrációként: 10 kg-os fogyás esetén a szisztolés érték 6-8 egységgel mérséklődik, az ideális mennyiségű sófogyasztás (4-5 gramm nátrium-klorid/nap) pedig 5, naponta 30 perc aerob testmozgás 4, a mérsékelt alkoholfogyasztás (2 sör vagy 2 dl bor) 3 egységgel csökkenti a 140 feletti szisztolés vérnyomást, a diasztolésra viszont alig hat, talán az előbbi számok felére számíthatunk. Kimondhatjuk tehát, hogy a diéta szigorú betartása csak az enyhén magas, 150–155/90-95 higanymilliméteres vérnyomásnál fejt ki kielégítő hatást. Akkor hát mi értelme – kérdezhetnénk – a nem kis kitartást és önfegyelmet követelő életformának? 2-3 kg-os súlytöbblettől is nehéz megszabadulni, nemhogy 10 kg-ostól, nem beszélve a nekünk sótlannak-íztelennek tűnő levesek, húsételek fogyasztásáról. Igen, van értelme. A diéta célja ugyanis nem a vérnyomás csökkentése, hanem a további érelmeszesedésnek mint a magas vérnyomás fő okozójának leállítása. A gyógyszerezésnek pedig az a feladata, hogy megfelelő szintűre (130/80) állítsa be a vérnyomásunkat, sőt ne engedje felszökését akkor sem, ha pszichikai sérelem vagy nagy fizikai megterhelés éri szervezetünket. A diéta megelőz, a gyógyszer orvosol. Ez a kettő tehát harmonikusan kiegészíti egymást, és nem engedi elhatalmasodni a hipertóniát. Megvéd a lassú, alattomos vérnyomás-emelkedéstől, de a hirtelen felszökéstől is. Tudom, a váltást nem könnyű teljes egészében érvényesíteni, de gondoljunk arra, mennyi bajnak, sérült életnek vagy szánalmas sorsnak a fő okozója a kontrollálatlan hipertónia! Támogatásként idézném végezetül a jezsuita Boulad atyát: „Nem az út a lehetetlen, hanem a lehetetlen az út.”

Az olvasó kérdez, az orvos válaszol

Számos olvasónk érdeklődött, van-e mód arra, hogy a Gyógykalauz állandó szakmunkatársai – köztük dr. Kerekes József, az intenzív terápia nyugalmazott főorvosa – válaszoljanak kérdéseikre. A válaszunk: igen.

Arra kérjük az érdekelteket, hogy tömören, néhány mondatban megfogalmazott kérdéseiket küldjék el borítékban vagy e-mailben.

Címünk: Magyar Szó Lapkiadó Kft.

Gyógykalauz („Az olvasó kérdez” megjelöléssel)

21000 Novi Sad, Vojvode Mišića 1.

E-mail címünk: gyogykalauz@magyarszo.com.

A válaszokat a Gyógykalauz mellékletben közöljük.