2024. szeptember 2., hétfő

Panasztétel két helyen

Mi változik a betegek jogainak védelméről szóló törvény életbelépésével?

A múlt év novemberében lépett életbe a betegek jogairól szóló törvény, amelynek értelmében a páciensek jogvédői nem az egészségházak, hanem az önkormányzatok kereteiben működnek. A vonatkozó jogszabály módosítását hosszas és átfogó közvita előzte meg, melyben rámutattak arra, hogy a betegek jogainak valódi érvényesítése érdekében szükség van egy olyan hatósági jogkörű, pártatlan, független jogállású, megfelelő szakembereket tömörítő intézmény működtetésére, amely kivizsgálja a hozzá forduló személyek panaszait. A törvény javaslattevői úgy vélték: ezáltal a betegjogvédők – akik ezentúl is az okleveles jogászok soraiból kerülnek ki – valóban a páciensek érdekeit képviselnék, nem pedig az adott egészségházét, kórházét, amelyben dolgoznak, és valamennyien az önkormányzatok alkalmazottai lesznek.

Újvidéken december 1-jén kezdte meg működését a községi betegjogvédő tanácsadó szolgálat. A városházán jelenleg két jogász látja el ezt a feladatot. Ha a páciens elégedetlen az egészségügyi szolgáltatással, ill. az egészségügyi dolgozó hozzáállásával, ezentúl az önkormányzat keretében létrehozott községi betegjogvédőknél tehet panaszt. A változásra a nemzetközi előírásoknak megfelelően a betegjogok magasabb szintre emelése érdekében került sor, a törvénymódosítás következtében ugyanis a betegek jogai az eddigi 12 pontról 19-re bővültek. Ha a páciens elégedetlen, és úgy véli, hogy megfosztották alapvető egészségvédelmi jogától, panaszt tehet az egészségügyi dolgozónál vagy az egészségügyi intézmény igazgatójánál és a községi betegjogvédőnél, egészségügyi tanácsosnál.

Havonta 10 panasz

A székvárosban korábban ezt a feladatot Dragica Tišma jogász látta el a Limáni Egészségházon belül. A legtöbb panaszt a szakvizsgálatokra való hosszan tartó várakozás váltotta ki, továbbá sok esetben az orvosok szakavatottságát kifogásolták, valamint azt, hogy az egészségügyi nővérek nem viszonyulnak megfelelően a betegekhez. Az egészségházban székelő betegjogvédőhöz havonta mintegy 10 panasz érkezett írásban, ezenkívül a polgárok személyesen vagy telefonon is panaszt tehettek.

Az eddigi gyakorlat most némileg megváltozik, a községi betegjogvédőnél többé nem lehet telefonon panaszt tenni, kizárólag írásban vagy személyesen kell a szolgálathoz fordulni, amely a Szabadság tér 1. alatt levő városházán található. A telefonos panasztevés azért nem működhet, mert igen összetett eljárásról van szó. A páciens beadványa nyomán az esetet kivizsgálják, minderről részletes jegyzőkönyv készül, majd a beteget értesítik, valóban jogsértés történt-e. Az érintett személy beadványát felülvizsgálja az Egészségügyi Tanács, az eredményről pedig értesíti a panasztevőt és az egészségügyi intézmény igazgatóját. Ha kiderül, hogy a betegnek van igaza, a jogszabály szerint 50 000-től akár 1 millió dináros büntetéssel is sújtható a felelős személy, illetve az intézmény, amelyben dolgozik. A törvény egyaránt vonatkozik az állami és az egészségügyi magánintézményekre is.

 Nem teljesen egyértemű

Januárban várhatóan az egészségügyi intézményekben megkezdi működését az a szolgálat, amelyhez minden olyan panasszal fordulhatnak a betegek, amely a gyógyításra, ill. terápiára vonatkozik. A betegbiztosításban részesülők jogainak védelmére kinevezett tanácsost a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap választja ki, és minden olyan panasz orvoslásában illetékes lesz, ami a kezelésre vonatkozik. Ezek a tanácsosok lehetnek orvosok, gyógyszerészek vagy jogászok, gazdasági szakemberek, akiknek tapasztalatuk van az egészségügy terén. Megkerülhetetlen feladatuk tájékoztatni az egészségbiztosítási alapot a gyógyszerhiányról, az egészségügyi felszerelések, berendezések állapotáról. Az egészségházakban egy, a kórházakban pedig több ilyen tanácsos dolgozik majd. Náluk a páciensek panaszt tehetnek, ha gondot észlelnek a terápia során, ha az orvos nem hajlandó felírni egy adott gyógyszert vagy kitölteni a beutalót, valamint ha nem kapnak időpontot a törvény által előírt időn belül egy adott szakorvosi vizsgálatra. Az írásos vagy személyes panasztétel után a biztosítottak tanácsosa 5 napon belül köteles választ adni. Ha ezt nem teszi meg, a páciens sms-ben fordulhat a Köztársasági Egészségbiztosítási Alaphoz a 064/8522-654-es mobilszámon.

Ha tehát a páciens elégedetlen, ezentúl két illetékeshez fordulhat panaszával: az önkormányzatokban működő illetékes tanácsadóhoz és az egészségügyi intézményben székelő betegjogvédőhöz, akik nem szankcionálhatnak, csupán közvetítenek a panaszos és az intézmény között. A betegek jogairól szóló törvény nyilvános vitája során sokan értelmetlennek tartották a jogszabályt, mondván: csupán arra jó, hogy a betegeket eltérítse attól a szándékuktól, hogy panaszt tegyenek. Felvetődik a kérdés, számíthatunk-e a törvény által szavatolt betegjogok érvényesítésére, hiszen egyrészt az egészségügyi ellátórendszerben tapasztalt sokasodó problémák (gyógyszer-, orvoshiány, hosszú várakozási lista stb.) gerjesztik a panaszáradatot, másrészt a páciensek többsége számára átláthatatlan a jogvédők, illetve a tanácsadók hatásköre, magyarán: nem teljesen egyértelmű, ki miben illetékes.