2024. szeptember 2., hétfő

Eltűnhet a világ legszegényebb része

Tovább gyarapodott a világ leggazdagabbjainak vagyonkája tavaly is. Évek óta így megy ez, a milliárdosok és milliomosok nagy megelégedésére. A világ többségét alkotó szegények és gazdagok között pedig egyre nagyobbak a vagyoni és jövedelmi különbségek.

Persze az sem zárható ki, hogy a helyzet valamelyest megváltozik a többség javára, vagyis némileg javul az anyagi helyzetük. Erre több jel is utal, bár az érintettek nyilván még látványosabb javulást várnának.

Pedig a legszegényebbek, vagyis a napi 1,9 dollárnál kisebb jövedelműek népes táborába tartozóknak az aránya a Földön több mint a felére zsugorodott az utóbbi 26 évben. A statisztikákból az derül ki, hogy a mélyszegénységben élők száma 760 millióra csökkent 1990 óta, az akkori 1,85 milliárdról. A jelentős változás azért is figyelemre méltó, mert azóta a bolygó lakosságának a száma kétmilliárddal bővült.

Ha a folyamat ezután sem torpan meg, 2030-ra akár az extrém szegénységet is fel lehetne számolni – legalábbis így véli a Világbank. Legújabb tanulmányában azonban azt is megjegyezi: az ambiciózus cél elérése politikai akarat, globális összefogás és pénz nélkül megvalósíthatatlan.

A rendkívüli szegénység felszámolására még sokáig évi 150 milliárd dollárt kellene fordítani. Ez ugyan sok pénznek tűnik, de az is igaz, hogy az összeg jelenleg a globális GDP alig a 0,15 százalékának felel meg.

Kína és több feltörekvő ország már figyelemre méltó eredményeket ért el a probléma kezelésében, de másutt még bőven akad tennivaló. Különösen Indiában, hiszen csak ebben az országban még mindig több mint kétszázmillióan tartoznak a legszegényebbek közé.

A bolygó lakossága azonban nem igazán érzékeli az elmúlt évtizedek kedvező változásait. Még Kínában is csak a megkérdezettek fele (Indiában pedig mindössze 27 százaléka) véli úgy, hogy csökkent a globális szegénység. A fejlett országokban azonban a többség szinte semmit sem tud vagy érzékel ebből.

A felmérések szerint az EU vezető gazdasági hatalmának számító Németországban az embereknek csupán a nyolc százaléka gondolja, hogy javult a szegények helyzete a világon. Az Egyesült Államokban is erre az eredményre jutottak a közvélemény-kutatók. A megkérdezett amerikaiak kétharmada ugyanakkor azt mondta, hogy az utóbbi évtizedekben inkább gyarapodott a nélkülözésben élők csoportja, az extrém szegénységet pedig nem is lehet jelentősen csökkenteni a következő 25 évben.

Az amerikaiak nagy többségét egyébként a saját pénzügyeik foglalkoztatják elsősorban. Főleg a fiatalokat, akiknek a fele már jó ideje kevesebb fizetést kap annál, mint amennyit a szüleik vittek haza 30 éves korukban. A Kaliforniai, a Harvard és a Stanford egyetem közgazdászainak és szociológusainak átfogó kutatásából az is kiderül, hogy 1970-ben még egészen más volt a helyzet. Akkor ugyanis az egyesült államokbeli fiataloknak csaknem a 92 százaléka még azzal dicsekedhetett, hogy a szüleiknél (jóval) többet keres.