A holland mezőgazdasági és élelmezési minisztérium támogatásával terv készült a Fruška gora Nemzeti Park fenntartható fejlesztéséről. A projektum kivitelezői a holland AMECO és STIDIT szervezetek, a Szerbiai Camping Szövetség, a Szerbiai Fiatalok Balkáni Egyesülete és a Fruška gora Nemzeti Park közvállalat, a logisztikai hátteret pedig a tartományi környezetvédelmi titkárság szolgálja.
– A projektum azzal a céllal készült, hogy megvalósításával növeljük a nemzeti park látogatottságát, nem feledkezve meg a növény- és állatvédelemről, és hogy javítsunk az itt élő emberek, és nem utolsósorban a Fruška gora Nemzeti Park közvállalat gazdasági helyzetén – közölte tegnap az újságírókkal Slobodan Puzović környezetvédelmi titkár.
Dr. Rik Kleinjans, a holland partner képviselője elmondta, hogy a projektum két és fél évre szól, de megvalósítása után is folytatják az együttműködést a szerbiai partnerekkel.
– Az önök nemzeti parkja nagyon szép, és az infrastruktúra is olyan állapotban van, hogy nem kell a semmiből indulni – hangsúlyozta Kleinjans úr. – Hollandiában, Németországban, de a többi európai országban kevesen hallottak erről a nemzeti parkról. Ezen szeretnénk változtatni. Nálunk 162 védett terület van, és ugyanennyi igazgatási terv. Az önök nemzeti parkjainak igazgatása, fejlesztése is egy-egy ilyen tervet igényel ahhoz, hogy gazdaságosan működhessen, de ugyanakkor rendeltetésének is megfeleljen.
A tartományi környezetvédelmi titkárság sajtótájékoztatóján jelen volt a Szerbiai Camping Szövetség elnöke, Vladimir Đumić is, aki elmondta, hogy a projektum keretében több sátortábort terveznek létesíteni a Fruška gora Nemzeti Park területén.
– Ökológiai táboroknak neveztük el ezeket a sátortáborokat. Hollandiában, Németországban és más országokban már léteznek ilyen táborok a nemzeti parkok keretein belül. Hollandiában hetvenhat. Az ő tapasztalataikat alkalmazzuk az itteni körülményekben. Nemcsak az a célunk, hogy egy-egy ilyen tábort gazdaságossá tegyünk, hanem az is, hogy annak munkájába, ellátásába bekapcsoljuk az itteni önkormányzatok polgárait is.
A projektum elkészítésére 140 ezer euró áll rendelkezésre, ebből 36 ezer eurót a táborokhoz kapcsolódó önkormányzati kis projektumok támogatására fordítanak. A teljes projektum megvalósításához az említett összeg többszöröse szükséges.
Dobrivoj Antonićtól, a Fruška gora Nemzeti Park közvállalat igazgatójától megtudtuk, hogy készül a nemzeti park 2022-ig szóló területrendezési terve.
– Nemzeti parkunk az idén ötvenéves. Valamennyien megérdemeljük azt a színvonalat, amilyenek a világ fejlett országainak nemzeti parkjaiban vannak, ezért kiválónak tartom a park fenntarthatósága fejlesztéséről készülő tervet.
A közvállalat igazgatója az újságírókkal még közölte, hogy június 5-én, a környezetvédelmi világnap alkalmából nagytakarítás lesz a nemzeti parkban, ebben nemcsak a közvállalat vesz részt, hanem az itt levő önkormányzatok, a tartományi környezetvédelmi titkárság és a Tartományi Környezetvédelmi Intézet is.