A tartományi regionális együttműködési titkárság kedden elismerésben részesítette a péterváradi székhelyű API Egyesület (kutatók és újítók asszociációja) tagjait, akik több nemzetközi és regionális kiállításon és vásáron is képviselték Szerbiát, és összesen 12 díjat nyertek.
Az újítók találmányai között van többek között az a program is, amely a biomassza hatékonyabb kihasználását teszi lehetővé, ez pedig Vajdaság szempontjából kiemelkedően fontos, hiszen jelentős energetikai erőforrásnak számít. Ezenkívül, mint megtudtuk, a péterváradi feltalálóknak köszönhető az is, hogy a montenegrói Plužine helységben, több mint 1300 méteres tengerszint feletti magasságban, fél évszázadnyi hiábavaló fúrás után végre vizet találtak.
Boris Barjaktarović, a tartományi kormány alelnöke az elismerések átnyújtásakor elmondta, hogy Szerbiának két legjelentősebb erőforrását a földrajzi elhelyezkedés, és az emberek teszik.
– Azt hiszem, hogy Vajdaságban azt az értékrendet szeretnénk kialakítani, ahol a tudomány és az újítás a prioritások között a legmagasabb helyen található. A mai díjátadással gyakorlatilag is támogatásunkat fejezzük ki azoknak az embereknek, akik a szabad idejüket a tudománynak és az újításnak szentelik. Azok az elismerések, amelyeket mi ma ezeknek az embereknek átadunk, gyakorlatilag a külföldön elért sikereknek köszönhetőek, mert sajnos hazánkban még nem figyelnek eléggé oda az ő tevékenységükre. A tartományi szerveknek rendelkezésére áll egy bizonyos mennyiségű pénz a feltalálók számára is, de annyi nincs, amennyire szükség mutatkozna. Az elkövetkező periódusban azon dolgozunk majd, hogy megnöveljük az újításokra szánt pénzösszegeket, mert tudomásom szerint nagyon sok értékes projektum vár megvalósításra. Sok projektumra érdeklődés mutatkozott a környező országokból, ezért azon leszünk, hogy partnereket találjunk az itteni feltalálók számára, mert másokkal összefogva még eredményesebbek lehetnek – mondta Barjaktarović.