Az Újvidéki Vásár hagyományos rendezvényén, együttes nevén az Investexpón, szerdán az európai uniós alapok sikeresebb megpályázásáról, valamint a Tartományi Európai Ügyek Alap és az Újvidéki Vásár közötti együttműködésről tartottak tanácskozást.
Találkoztak már pályázatírókkal? Az utóbbi időben számuk megsokszorozódott. Persze itt sem csak a mennyiség számít, vagy az, hogy valaki beszél-e idegen nyelvet vagy sem. A pályázatíróknak ismerniük kell a gazdasági és a politikai helyzetet mind az unióban, mind saját országukban, ezenkívül kapcsolatrendszerrel kell rendelkezniük. Szerbia azonban a számára adott lehetőségekhez képest még mindig túl kevés pénzt „hív le” az európai alapokból, pedig már évek óta folynak a tanácskozások a témakörrel kapcsolatban.
Szerdán az Újvidéki Vásáron Lehetőségek és esélyek Vajdaság számára – Az Európai Unió alapjai elnevezéssel újabb konferenciát tartottak az európai uniós pénzalapokról és azok megpályázásáról. A tanácskozást a tartományi adminisztráció és a vajdasági községek képviselői eszmecseréjének céljából szervezték meg. A tanácskozás kezdetén bejelentették, hogy a Tartományi Európai Ügyek Alap és az Újvidéki Vásár partnerségi viszonyt létesít, és ennek kapcsán műszaki-ügyviteli egyezményt is aláírtak.
Predrag Novikov, a tartományi kormány európai ügyekkel megbízott irodájának vezetője elmondta, hogy a tanácskozásaz európai kezdeményezésekről szól.
– Az Újvidéki Vásárral megkötött szerződés után azt remélem, hogy az európai partnerséget és az európai tapasztalatokat sikerül megismertetnünk azokkal az önkormányzatokkal is, amelyek eddig csak kis mértékben használták ki az Európai Unió nyújtotta lehetőségeket. A következő két hónapban újabb pályázatokat írunk ki, amelyeknek az összértéke csaknem 20 millió eurót tesz ki. Ez az összeg kiváló lehetőséget nyújt a községek számára a helyi fejlesztések terén, gondolok itt a közvállalatok korszerűsítésére és az infrastruktúrára. Az elmúlt egy évben Vajdaság kiváló sikert ért el azzal, hogy több mint 250 európai projektumot adott át, de szeretnénk továbblépni, és tapasztalatainkat átadnánk a vajdasági községek képviselőinek is. Fontos, hogy a községekben képzett emberek dolgozzanak, olyanok, akik beszélnek idegen nyelvet, és akik külföldi partnerekkel létesítenek kapcsolatokat. Egyes községek minden évben pályáznak fejlesztési eszközökre, de sajnos vannak olyanok is, akik ezidáig még nem próbálkoztak, és rajtuk kell segíteni – mondta Novikov.
Radoslav Strikovićtartományi energiaügyi titkár szerint nagy előrelépés tapasztalható a helyi közösségek és a civil szféra területén.
– Vajdaságban gyakorlatilag nem létezik egy olyan helyi önkormányzat, amelyben nincs legalább egy olyan személy, aki a pályázatokkal foglalkozik. Jelenleg a legfőbb gond, hogy a befektetők közül nagyon kevés a hazai vállalkozó, főleg külföldiek jelentkeznek. A mai tanácskozáson azt szeretnénk elérni, hogy a hazai befektetők is lehetőséget lássanak a beruházások terén, főleg a megújuló energiákkal kapcsolatban – magyarázta Striković.
Igaz, hogy még akadozik az energetikai engedélyek kiadása, és a területrendezési tervről szóló törvényt sem fogadták el, de az energiaügyi titkár szerint ettől függetlenül több mint húsz fontos törvényt fogadtak el a környezetvédelemmel kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy ezen a téren haladás tapasztalható.