2024. július 17., szerda

Eurorégiós fürdőfejlesztés

A magyarkanizsai székhelyű, vajdasági Egészségturizmus Klaszter újabb fontos lépése
Pálinkás József beszámolója az eurorégiós találkozón

A napokban a magyarkanizsai székhelyű Egészségturizmus Klaszter képviselői Eurorégiós együttműködési megállapodást írtak alá Csongrádon. A megállapodást a bukaresti székhelyű Romániai Fürdővárosok Országos Szövetsége nevében Fülöp N. János alelnök, a debreceni székhelyű Észak-alföldi Termálklaszter nevében Katona Ilona titkár, a gyulai székhelyű Dél-alföldi Termálklaszter nevében dr. Albel Andor elnök, míg a vajdasági klaszter nevében Milan Vuković elnökök írták alá.

Az ünnepélyes szerződéskötés a Dél-Alföldi Fürdőfejlesztő Egyesület tízéves jubileuma jegyében zajlott, és általa a vajdasági Egészségturizmus Klaszter egy nemzetközileg is jelentős Eurorégiós Alföld SPA márka bevezetésén, elismertetésén munkálkodik.

Az elmúlt tíz év eseményeit, kutatásait, a régióban történt és a folyamatban lévő fürdőfejlesztéseket egy könyvben foglalták össze, melyet az évfordulón adtak közre. Az emlékülésen bemutatták a kiadványt, majd beszámoltak a partnerek eddigi és tervezett tevékenységéről, valamint kezdeményezést fogalmaztak meg a nemzetközi pályázatokon való közös fellépésről.

Pálinkás József, a vajdasági klaszter igazgatója kijelentette, a szerződő felek közös érdeke, hogy együttműködésük útján megismertessék a világgal a Nagyalföld Eurorégió egészségturisztikai kínálatát, és desztinációkat menedzseljenek.

A megállapodás aláírói olyan feladatokat tűztek ki, hogy folytatják az Alföld SPA követelményrendszerének és egyedi jegyeinek feltárását, a nemzetközi szabványok létrehozását és megvalósítását országaikban, egy Eurorégiós Turisztikai Klaszter kialakítását az egészségturizmus irányítása és marketingje érdekében, külön figyelmet szentelve a térség gyógy- és wellness turizmusa európai képviseletének, az eurorégiós természeti környezet megóvásának, az innovációs fejlesztéseknek és új technológiáknak, valamint a vállalkozások fejlesztésének – ezáltal kialakítva egy európai Gyógy- és Rurális Turisztikai Képzési Mintaterület szervezeti és szakmai együttműködési kereteit és a közösen elfogadott tevékenységek irányításához szükséges hatékony vezetői struktúrát.

A klaszter egyéb tevékenységeiről szólva Pálinkás József elmondta, hogy dr. Szecsei Mihály alelnök révén az Innovatív klaszterépítő és forráshoz jutási információs napokon is bemutatkoztak Szabadkán. Meghívást kaptak a Salzburgban székelő Osztrák–Magyar Társaság fennállásának 10 éves jubileuma alkalmából megszervezett Osztrák–Magyar Kulturális és Gazdaság Napok rendezvényre, amelyen a gazdasági kapcsolatok fejlesztésén tevékenykedő osztrák, magyar, szerb (ezen belül a vajdasági) szervezetek tartottak előadásokat, bemutatókat, folytattak üzleti megbeszéléseket. Itt Pálinkás József mutatta be az Egészségturizmus Klaszter tevékenységét.

A klaszterigazgató szerint az anyaországi sikeres példát követve a vajdasági egészségturisztikai klaszter egyedülálló és valójában az első ilyen jellegű hivatalosan bejegyzett turisztikai klaszter Szerbiában, egyike a 21 gazdasági klaszternek, melyek munkáját a kormány az utóbbi két évben immár anyagilag is segítette, és ez óriási előrelépést jelent az elmúlt időszakhoz viszonyítva. A klaszter eredményei közül Pálinkás József kiemelte, hogy az idén a regionális jelleget tartományi szintre emelte a szerveződés, ennek következtében immár nemcsak a magyarkanizsai és észak-bácskai kistérség 72 településének 300 000 lakosának, hanem Vajdaság 2,1 millió polgárának érdekeit képviseli.

A klaszter menedzsmentje anyagi támogatást is élvez, mellyel a Vajdasági Végrehajtó Tanács a gyógyturizmus további fejlesztését, marketingjét szolgálja, ennek köszönhetően rohamosan növekszik az érdekelt kistérségek csatlakozása a szervezethez. A folyamatos együttműködés révén Vajdaságban kialakulófélben van egy összefüggő, sikeresen működő értelmiségi-szakmai struktúra, melynek célkitűzése, hogy kialakítsa az EU Gyógy- és Rurális Egészségturisztikai Képzési mintaterületét a tartomány területén, elsősorban az infrastruktúra és a szálláshelyek kiépítésének, az idegenforgalomból származó jövedelem és hozzá kapcsolódó munkahelyek számának növelése, valamint a közös marketing, képzési és kutatási szakterületek összefogásának köszönhetően.