2024. július 19., péntek

A hajógyár (mégis) a hollandoké!

Ismét csalódhatnak a nagybecskereki kisrészvényesek
A Begej Szerbia legjobb hajógyára

A nagybecskereki Begej hajógyár kisrészvényesei az elmúlt napokban többször is tiltakoztak, azzal vádolva a gyár vezetését, hogy törvénytelen módon kereskedik a vállalat részvényeivel, megkárosítva azok tulajdonosait. Közben kétségbe vonták a vezetés azon állítását is, hogy a Begejnek a többségi tulajdonosa a holland Mercurius International. A részvényesek szerint ugyanis a többségi részvénycsomag (66,67 százalék) az állam kezében van, míg a többi (33,33 százalék) a 351 kisrészvényesé. A tegnapi sajtótájékoztatón Dejan Papić, a Begej felhatalmazott ügyvédje tételesen cáfolta a kisrészvényesek állítását, bizonyítva, hogy a hajógyár tőkéjének a 96,4 százaléka holland tulajdonban van. Szerinte egyetlen dokumentum sem támasztja alá a kisrészvényesek állítását, és a privatizáció az illetékes állami szervek ellenőrzése mellett zajlott.

Dejan Papić: Egyetlen dokumentum sem támasztja alá a kisrészvényesek állítását

A Begej hajógyárban 1998-ban indult csődeljárás. Az akkori állás szerint a gyár vagyonának az értéke 30 millió márka volt, adóssága viszont elérte a 36 millió márkát. A csődeljárás azzal végződött, hogy a Vajdasági Bank, mint a legnagyobb hitelező átvállalta az adósságukat. Aztán kétévi tárgyalások után, az önkormányzat tudtával és jóváhagyásával, 2002-ben a holland K. Damen társaság átvállalta a Begej adósságát a Vajdasági Banktól és 938 millió dináros beruházás mellett a hajógyár többségi (96 százalék) tulajdonosa lett. Azonban 2007-ben a K. Damen is csődbe jutott. A holland kereskedelmi bíróság, a Nagybecskerekre küldött csődeljárási igazgatójának a jelentése nyomán, (európai mércék szerint) értéktelenné nyilvánította a Begej részvényeit. Ezt követően azokat potom pénzért, 51 ezer euróért megvette a holland Mercurius International társaság. Ezzel együtt átvállalta a gyár tízmillió eurós adósságát is (a legnagyobb hitelezőjük továbbra is a Vajdasági Bank). Egy évvel később, 2008-ban a Privatizációs Ügynökség újra megállapította, hogy a Begej magánosítása törvényes keretek között zajlott.

A jelenlegi állás szerint a Begej többségi tulajdonosa a Mercurius International (96,4 százalék), a megmaradt rész pedig a Mer Corporation (2,4 százalék) és a kisrészvényesek (1,13 százalék) tulajdonában van.

A gyár jogi képviselője szerint a gyár vagyoni helyzete teljesen tiszta lesz, ha befejeződik a Vajdasági Bankkal folyamatban levő perük. A Begej közben dolgozik, Szerbia legeredményesebb hajógyára, a Közép-bánáti körzet legjobb exportőre, a dolgozók pedig rendszeresen kapják havi járandóságukat. Az ügyvéd arra is emlékeztetett, hogy éppen Milan Višnjić, a kisrészvényesek képviselője volt a Begej igazgatója mielőtt csődbe jutottak volna. Mint mondta, csak akkor lenne értelme tárgyalni a tiltakozókkal, ha azok legalább egy hiteles dokumentummal bizonyítanák állításukat. Eddigi tiltakozósaikkal a kisrészvényesek megcsorbították a hajógyár üzleti tekintélyét, ezért azt latolgatják, hogy jogi lépéseket foganatosítanak-e a kisrészvényesek szószólói ellen.