2024. július 19., péntek

Kiviteli rekord Közép-Bánátban

A négyszázmillió eurós külkereskedelmi forgalom felét két külföldi befektető valósította meg
A Draexlmaierban kizárólag exportra termelnek

A Közép-bánáti körzet (Nagybecskerek, Szécsány, Magyarcsernye, Bégaszentgyörgy és Törökbecse) vállalatainak külkereskedelmi mérlege az elmúlt évben 395,9 millió euró volt, ami 78 százalékkal több mint 2008-ban volt. Ebből a kivitel 225,3 millió euró, a behozatalra pedig 170,6 millió euró jutott. A körzet gazdaságának a sikere nagyobb is lehetett volna, ha ide csatolódna az eleméri Műkaucsukgyár 21,7 millió eurós exportja. De mivel ez a Nagybecskerek melletti gyár a pancsovai Vegyi Művek keretében termel, így ezek az eredmények nem kerülhettek a nagybecskereki Körzeti Gazdasági Kamara kimutatásába.

A Közép-bánáti körzet kivitele a vajdasági export 7,6 százalékát képezi és kétszerese a 2008. évi kivitelnek. Az export különösen tavaly novemberben és decemberben volt intenzív. A kimutatás szerint az export 89,6 százalékkal növekedett, míg a behozatal 64,8 százalékkal lett nagyobb. Ennek köszönhetően pedig a kivitel 54,7 millió euróval nagyobb a behozatalnál. Vajdasági szinten ez fordítva van.

A magas arányú kivitel elsősorban két nagybecskereki zöldmezős beruházásnak köszönhető: a német Draexlmaier kompániának és az olasz Modital manufakturing társaságnak. A Draexlmaier gépkocsik villamossági berendezéseit gyártja, míg az olasz cég, amely Pompea néven kezdte el működését, elsősorban alsónemű-, és harisnyagyártással foglalkozik. Ezek valósították meg a régió összes kivitelének a 42,7 százalékát. Ez a két nagybecskereki gyár több mint kétezer dolgozót foglalkoztat, termékeik teljes mennyiségét pedig külföldön értékesítik. Reménykeltő, hogy mindkét társaságban a termelés kibővítését tervezik. Azt ígérik, hogy már ez év közepétől új munkahelyek megnyitására nyílik lehetőség.

A két külföldi beruházás mellett jelentős kiviteli eredményt valósított meg a Dijamant étolajgyár, valamint két hajógyár: a Bomex és a Begej. Utánuk következik a Fűtőtestgyár, a Fulgar, a Kolpa és a szécsányi FAP. A Közép-bánáti régió vállalatai elsősorban Németországba, Olaszországba, Szlovéniába és Hollandiába exportálta és a behozatal is ezekből az országokból volt a legnagyobb.