2024. november 25., hétfő

Menedzsertanoncok napja

Üzleti érzéküket, rátermettségüket mérték össze a középiskolások

Az Üzleti kihívás elnevezésű versenysorozat Újvidékre érkezett, ahol vajdasági középiskolás tanulók csapatai tették próbára üzleti készségüket a Master Központ kongresszusi termében. A Szerbiai Ifjúság Sikerei program keretében létrehozott versenyt Belgrádban, Nišben, Újvidéken és Požegán rendezik meg minden évben, a tárgynyereményeken kívül a nyertes csapatok jutalma még az is, hogy részt vehetnek a belgrádi végső megmérettetésen.

Az egész napos esemény az ismerkedésen túl egy központi, vállalkozáskezdéshez kötődő feladat megoldásán alapul, mely helyszínenként változik. Az újvidéki versenyfeladat egy olyan üzleti terv kigondolása volt, mely egy, hazánkban addig még nem létező, vagy nem megfelelőképpen működtetett kezdeményezést, terméket jelentetne meg a piacon. A tanulóknak az üzleti tervbe bele kellett foglalniuk a javasolt megoldás előnyeiről és hátrányairól szóló analízist, melyet saját tudásuk, a jelen lévő mentorok és a világháló segítségével kellett megfogalmazni. El kellett gondolniuk a termék vagy szolgáltatás bevezetését kísérő reklámkampány részleteit is, azt, hogy voltaképpen milyen üzenetet akarnak küldeni az ötlettel. Külön hangsúlyt kellett fektetni a társadalmi felelősségtudattal történő üzletelési szempontokra, s ezzel kapcsolatos javaslatokat kellett tenniük a diákoknak.

– Az idén harmadik éve szervezzük meg az Üzleti kihívás versenyeit, melyen egy adott témára kell ötletekkel előállniuk a középiskolásoknak. A terv elkészítésére öt teljes óra áll a tanulók rendelkezésére, s ezt követően délután a csapatok ismertetik a zsűri előtt a megoldási javaslatokat. Azok a csapatok, melyek a zsűri döntése alapján továbbjutnak, április 21-én és 22-én egy kétnapos belgrádi nemzeti szintű versenyen vehetnek részt. Ma nyolc vajdasági város több mint tíz középiskolájának a tanulói vannak itt jelen, a csoportok tagjai nem ismerik egymást, ami szerintem, megint csak az üzleti érzék fejlesztését szolgálja, hiszen a csoportok tagjainak először is egymást kell meggyőzniük elképzeléseik helyességéről, igazi csapatmunkára van szükség a sikerhez – magyarázta el lapunknak a részleteket Darko Radičin, a Szerbiai Ifjúság Sikerei program operatív igazgatója.

Az említett programot egyébként, hat különböző tantárgy bevonásával, a tanulók iskoláikban viszik véghez, bármelyik középiskola csatlakozhat, ha annak vezetése és tanulói érdeklődést mutatnak az üzleti készségek effajta fejlesztése iránt. Egy, az oktatásügyi minisztérium által jóváhagyott programról van tehát szó, maga a verseny csupán a programtevékenységek egyikének számít. A tanulók olyan tapasztalatokat szereznek, melyek jól jönnek majd a későbbiek során, emelte ki Radičin, hiszen megtanulják az üzleti terv elkészítését, s ezt számos magánegyetem, munkáltató tartja előnynek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás