2025. január 11., szombat

Nyolcvan felmondás, százhatvanan kényszerszabadságon

NAGYBECSKEREKI HAJÓGYÁR

A Begej nemrég még Szerbia legjobb hajógyára volt (Fotó: Kecskés István)

A gazdasági válság elérte a holland Mercurius International többségi tulajdonában levő nagybecskereki Begej hajógyárat is. Mivel nem kaptak újabb megrendeléseket, kénytelenek átszervezni a gyárat. Ennek egyik következménye az lesz, hogy drasztikusan csökkentik a foglalkoztatottak számát. Az egyik ilyen intézkedés az volt, hogy nem hosszabbították meg a munkavállalási szerződését nyolcvan, meghatározott időre alkalmazott dolgozónak, 160 állandó munkást pedig 45 napos kényszerszabadságra küldtek. Csak a biztonsági szolgálat dolgozói és néhány alkalmazott maradt a munkahelyén.

A fentieket megerősítette Zoran Eremić, a Vajdasági Ipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke is, aki szerint veszélybe került a gyár és vele együtt a dolgozók sorsa is. Arra hívta fel az önkormányzatot és az állami szerveket, hogy segítsék a kompánia fennmaradását. A dolgok jelenlegi állása szerint a 160 hajóépítő szeptember 9-éig lesz kényszerszabadságon. Erre az időszakra az átlagbér 65 százalékát kapják, a munkahelyüknek a megmaradása azonban bizonytalan.

A gyár vezetése az előállt helyzetet az Európát sújtó gazdasági válsággal magyarázza. Nincs szükség a folyami hajókra, amilyenek Nagybecskereken épültek, a bankok pedig nem vállalják a lehetséges vásárlók hitelezését. A vállalatban készül az átszervezési terv, amellyel megpróbálnak alkalmazkodni az előállt helyzethez. Szerencsés körülmény, hogy a vállalat nem tartozik a dolgozóknak, a többi hitelezőnek pedig cserében az adósságért részesedést kínálnak a gyár tulajdonában.

A Begej hajógyárban 1998-ban kezdődött meg a csődeljárás. 2002-ben a holland K. Damen társaság átvállalta az adósságukat, de 2007-ben ők is csődbe jutottak. Ezt követően kerültek (51 ezer euróért) a Mercurius International többségi tulajdonába. A közelmúltig a Begej Szerbia legeredményesebb hajógyára és a közép-bánáti körzet legjobb exportőre volt, és a dolgozók rendszeresen kapták havi járandóságukat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás