Vajdaságnak kiváló feltételei vannak a megújuló energiaforrások terén, viszont egyelőre csupán a kihasználatlan lehetőségekről beszélhetünk.Marko Krajnčić szerint a legerősebb gátló tényező a példaértékű esetek hiánya. Gondot okoz az alacsony fokú szakmai tudás is, sokan foglalkoznak a témával, de kevesen értenek hozzá. Jó hír viszont, hogy a zombori község területén nyolc hónapon belül megépülhet egy biogázüzem, melynek létrehozására mintegy ötmillió eurót költ a beruházó.
Bernhard Pex a bioenergia előállításáról és annak költségvonzatairól beszélt
Németországban már több mint hatezer biogázüzem létezik, Vajdaságban azonban még egyetlenegy sincs, pedig a szakemberek szerint a tartomány megfelelő teret ad az efféle befektetések sikeres lefolytatásához. Németországi, bajorországi szakemberek ismertették a biomassza hasznosítását, a biogáznyerés különböző módszereit tegnap azon a fórumon, amelyet a YuKapital elnevezésű biogázfejlesztők létesítésével, területrendezéssel foglalkozó cég szervezett, és a Vajdasági Gazdasági Kamara nagytermében tartottak meg. A kétnapos fórum első tanácskozását tartották meg Újvidéken, ma pedig Belgrádban folytatódnak az ismeretterjesztő szakmai előadások.
Martin Schusler, a bajor élelmiszeripari, mezőgazdasági és erdészeti minisztérium nemzetközi kapcsolatokkal és projektumokkal megbízott menedzsere elsőként a sikeres biomassza-kihasználás politikai előfeltételeiről és a bajor példákról beszélt, majd Bernhard Pex, a szintén bajorországi megújuló energiaforrások irodájának projektumszervezője a bioenergia (például az etanol és a fa) kezelésének, előállításának, felhasználásának, költségeinek részleteit taglalta. A bajorországi példákat ismertetve elmondta, céljuk, hogy az előállított bioenergia nyolcvan százalékát a fafelhasználásból biztosítsák. Josef Pellmeyer, a Német Biogázszövetség elnöke ezen energiaforrás előállításáról, az ahhoz szükséges üzemek előfeltételeiről tartott előadást.
– Azzal a céllal szerveztük meg a fórumot, hogy növeljük a résztvevő állami intézmények, titkárságok, oktatási intézmények és potenciális befektetők ismereteit a megújuló energiaforrások témáját illetően. Tudomásunk szerint efféle szakmai fórumot eddig még nem szerveztek hazánkban, általánosságokról sokat lehetett már hallani, a mi célunk viszont az volt, hogy az érdeklődők első kézből, jelentős tapasztalatokkal rendelkező szakemberektől tudhassanak meg hasznos információkat – nyilatkozta lapunknak Marko Krajnčić, a szervező YuKapital cég igazgatója.
Krajnčić annak a véleményének is hangot adott, hogy Vajdaság alkalmas tér a biomasszába történő befektetéseknek, arra a kérdésre, hogy mégis mivel magyarázható a „mozdulatlanság” ennek kapcsán, elmondta, hogy számos okot lehetne találni, de talán a legerősebb gátló tényező a példaértékű esetek hiánya.
– Úgy gondolom, az első biogázfejlesztő létrehozása után a többieknek már könnyebb lesz követni a példát. Gyakorlatszerzésre lenne szükség, a sok beszéd helyett látni azt, valójában hogyan működnek ezek az üzemek. További gondot okoz a szakmai tudás hiánya is, sokan foglalkoznak a témáról, de kevesen értenek hozzá.
A cég a zombori község területén hamarosan létrehoz egy biogázüzemet, amely a tervek szerint nyolc hónapon belül működni kezd – tudtuk meg az igazgatótól. A befektetés értéke megközelítőleg ötmillió euró, de más hasonló létesítmények létrehozásáról is tárgyalások folynak a partnercégekkel.
A politikai akarat megvan Megújuló energiaforrások az új törvényhozásban címmel szervezett Belgrádban a helyi gazdasági fejlődés serkentésével foglalkozó nemzeti szövetség (NALED) tanácskozást, melyen Oliver Dulić környezetvédelmi, bányászati és területrendezési miniszter, valamint Petar Škundrić, aminiszterelnök tanácsadója is részt vett. A szélenergia kihasználásban rejlő beruházási lehetőségekről szólva Dulić közölte, hogy az államirányítás minden szintjén megvan a megfelelő politikai elhatározás arra vonatkozóan, hogy a Szerb Szélenergia-társaság (SEWEA) által beharangozott másfél milliárd eurós befektetéseket végre valóban Szerbiába vonzzuk. Az az állam, mely szélparkokkal rendelkezik, magasabb civilizációs szinten áll – jelentette ki a tárcavezető. Petar Škundrić elmondta, az új energetikai törvényt teljesen összehangolják majd az európai jogszabályokkal. Hozzátette, hazánkban, a megújuló energiaforrások kihasználásával, 3,8–4,4 millió tonna naftát lehetne megtakarítani évente. |