Adhatnak a helyi önkormányzatok kedvezményeket, fogadhatják a polgármesterek nagy mosollyal az arcukon a potenciális befektetőket, közel sem biztos, hogy sikerrel fognak járni. A gazdasági körülmények lassú lábadozásának idejében mindez nem elegendő. A NALED kigondolt egy tanúsítványszerző programot, amely segíthet a községeknek, hogy felzárkózhassanak a legjobbakhoz: egyrészt utasításokat ad, másrészt ellenőriz. És ami a legfontosabb: a beruházónak felmutathatnak valamit, ami tanúsítja, hogy jó helyen jár.
Szerbiában eddig tizenhárom község szerezte meg a helyi szintű gazdaság fejlesztésével foglalkozó nemzeti szövetség (NALED) tanúsítványát, amely a megfelelő befektetési légkör meglétét, a helyi önkormányzatnak a beruházók fogadására vonatkozó felkészültségét igazolja. A tanúsítvány elnyerése több hónapig tartó folyamat, melynek során az önkormányzat munkáját kell javítani, adminisztrációs labirintusát átláthatóbbá tenni, és engedélyezni, hogy az elvégzetteket, valamint a vállalkozókkal megvalósított kommunikáció szintjét folyamatosan ellenőrizze és értékelje a tanúsítvány kiállítója.
MI KELL EGY BEFEKTETŐNEK?
A NALED-nél hangsúlyozzák, hogy a megfelelő üzleti légkör kialakítása nem csupán az anyagiakat érintő engedmények szavatolásában mutatkozik meg, hanem az illető község igazgatásának precizitásában, a befektetővel megvalósítandó partnerviszony alkalmasságában, érettségében is. A befektetők nem kizárólag az alapján döntenek, hogy kapnak-e majd valamilyen kedvezményt, hanem figyelembe veszik a nem kevésbé fontos kérdéseket is, mint a beruházás végrehajtásához vagy a község energetikai és kommunális rendszerére való rákapcsolódáshoz szükséges idő, a vállalatbejegyzés komplikációi, egy adott létesítmény kiépítése körüli elintéznivalók sokasága, a munkavállalókhoz való hozzáférhetőség. A községek tanúsítvánnyal történő ellátása éppen azt a célt szolgálja, hogy bizonyos színvonalról biztosítsa az érdeklődőket, hogy az üzleti tevékenységet nagyban megkönnyítő szolgáltatások, ügyintézés, információk meglétét támassza alá.
MI A KÖZSÉGFEJLESZTÉS?
A programcélok között nemcsak olyanok szerepelnek, melyek a községeket kívánják rendbe szedni, hanem olyanok is, amelyek a vállalatoknak kívánják megmutatni: szokjanak hozzá ahhoz, hogy a szerbiai helyi önkormányzatok között vannak olyanok, melyek megfelelő befektetési lehetőségeket kínálnak. A NALED szerint a községfejlesztésnek a következő elven kell alapulnia: a gazdagságot és a jobb életkörülményeket nem az állami vagy helyi hatalomtól, hanem a sikeresen működő, munkát, megélhetést biztosító vállalatoktól kell várni. Az ilyen viszonyok megteremtésében van jelentős szerepük a községeknek.
– A tanúsítványosztás folyamatában a községek egyfajta nagytakarítást végeznek: területfejlesztési tervet hoznak létre, vagy a meglévőt tökéletesítik, egyszerűsítik az ügyintézést, fejlesztik az ipari zónákat, hatékonyabbá teszik a vállalkozói szférával folytatott együttműködést, javítják a polgárok tájékoztatásának minőségét. A vállalkozók garanciát kapnak az üzletkezdés egyszerűbb lefolytatására, ugyanakkor a polgárok jobb kommunális szolgáltatásokban, infrastruktúrában részesülnek – nyilatkozta lapunknak Violeta Jovanović, a NALED ügyvezető igazgatója.
ELVÁRÁSOK
A NALED elvárásai között szerepel, hogy az adott községnek legyen fejlesztési stratégiája, állandó gazdasági tanácsadó testülete, megfelelő szintre fejlessze az építési engedélyek kiállításának rendszerét, hitelképesnek minősüljön, aktív szerepet vállaljon a munkaerő képesítése terén, jó együttműködést alakítson ki a magánszektor és a közszféra között, pontosan definiált adópolitikával rendelkezzen, valamint a hazai és az európai szabályozásokkal összhangban álló környezetvédelmi politikát folytasson. A községek haszna nem csupán a beruházási klíma javulásában mutatkozik meg, hanem abban a reklámban is, melyet számukra elvégez a NALED, az USAID, a gazdasági és regionális fejlesztési minisztérium, valamint a befektetésserkentő SIEPA ügynökség. A tanúsítvány elnyerésének folyamatába bármelyik szerbiai község bekapcsolódhat.
RUMÁNAK (IS) SIKERÜLT
A vajdasági községek közül Szabadka, Ruma, Nagybecskerek és Inđija szerezte meg a NALED tanúsítványát. Legutóbb Ruma járt sikerrel, a szövetség ajánlásait 86,8 százalékban valósította meg, ami nem kevéssel múlja felül a 75 százalékos teljesítési minimumot.
– A tanúsítvány megszerzésének folyamatában kiderül, hogy az adott községnek mi mindenen kell még javítania, milyen eshetőségekre nincs felkészülve kellőképpen. Sok szempontból azt is mondhatnám, hogy a tanúsítvány elnyerésének periódusa, a szükséges döntések meghozása, a procedurális gyakorlatszerzés lényegesebb magánál a tanúsítványnál is – félreértés ne essék, persze az is felettébb fontos. Egyetlen község sem indul a nulláról, bizonyos intézkedéseket már mindenütt tettek, ezért azt tanácsolom a többi községnek is, hogy induljon el ezen az úton és korrigálja a hibákat – mondta el Goran Vuković, Ruma polgármestere.
Rumán is hasonló gondokat okoz a munkanélküliség, mint más községekben, a tanúsítványszerzés folyamatában elkészítettek egy foglalkoztatási akciótervet is, amire évente húszmillió dinárt fordítanak a községi kasszából. A polgármestertől megtudtuk, hogy ebből a keretből közmunkákat, önálló biznisz beindítását serkentő programokat finanszíroznak.